A hurrikán keltő - CH-53E Super Stallion
1981 óta szolgálnak a NATO kötelékében ezen behemótok. Még egy Chinook szállítása sem okoz gondot számukra.
Civilként szinte felfoghatatlan, milyen érzés lehet ilyen gépekkel nap mint nap dolgozni, vagy akár csak a közelében lenni. Képzeljük csak el, milyen ereje lehet ennek a teherszállító gépnek, ha hurrikán keltőnek becézték és ezt a becenevet nem a katica óvoda kiscsoportja adta neki egy légi bemutató után. Ez tényleg egy igazi behemót. A NATO és az Amerikai Haderő legnagyobb és legerősebb teherszállító helikoptere. Jelenleg 152 ilyen gép van szolgálatban. A Super Stallion minden szükséges érzékelővel és segédberendezéssel el van látva, ami a hadszíntéren szükségeltetik, beleértve a 7,62 mm-es és 50-es kaliberű fegyvereket. A gépek még 2025-ig állnak szolgálatban, annak ellenére, hogy már majdnem 40 éve a felhőket szeletelik. Ez jól mutatja, hogy milyen maradandó gépet sikerült építeni a Sikorsky repülőgépgyártónak. Az amerikai tengerészgyalogság által 1962-ben indított "Nehéz Kísérleti Helikopter" versenyének lett ez a gép az eredménye.
Legénységét két pilóta, egy legénységvezető, egy-egy jobb és baloldali tüzér és egy hátsó tüzér adja. Alaphelyzetben 37 főt képes szállítani, de lehajtható vászonülésekkel, amelyek középen kapnak helyet, 55 főre növelhető ez a létszám. Belső hasznos terhelhetősége 14,5 tonna, míg a külső valamivel több, mint 16 tonna. A hajtóművet 3 darab General Electric, egyenként 4380 lóerős hajtómű testesíti meg, aminek köszönhetően több mint 33 tonnás maximális felszálló súlyt kapunk. Képes akár egy 26 tonnás könnyű páncélozott járművet, 16 tonna rakományt 80 kilométerre el- és visszaszállítani. A Super Stallion elég erős ahhoz, hogy a KC-130-as kivételével a tengerészgyalogság állományában lévő összes repülőgépet felemelje. Elég kompakt és könnyű ahhoz, hogy megfelelő sebességgel és mozgékonysággal rendelkezzen, hogy sokkal több legyen, mint egy egyszerű teherszállító helikopter.
Maximum sebessége 280 km/h, viszont az utazósebessége 220 km/h a maximális hatótáv érdekében. Hatótávja a feladat függvényében változik, de nagyjából 300 és 1800 kilométer között mozog. Sok ember és gép egyaránt köszönheti az életét ezen sokrétű helikoptereknek. Az amerikai hadsereg egyik oszlopos tagja volt és még lesz is egy darabig.Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!