A kisördög – Ford Fiesta ST 1.5 EcoBoost
Különleges kisautó járt nálunk, amire a kisördög név minden szempontból illik. Tudhatták ezt a felső, vagy éppen alsó erők is, hiszen a rendszámtáblára is a 666-ot írták. És ugyan megjelenése nem ördögi, de abban biztosak lehetünk, hogy néhány gyorsítás során a kisördögöt biztosan kihozza belőlünk.
A Ford Fiesta már évtizedek óta sikeres és nélkülözhetetlen szereplője a rallysportnak és a pályaversenyeknek. Nem kérdés tehát, hogy a közutakon is meg kell villantani a városi kisautó sportos énjét az ST-t. Amely a Sports Technologies szavak kezdőbetűiből tevődik össze és a legerősebb Ford típusok neve mellett díszeleg. Jelen esetben a 200 lóerős, háromhegeres 1,5 literes EcoBoost motorral hajtott típus érdemelte ki, hogy viselje a megtisztelő címet.
Nem is véletlenül, hiszen a 2021-ben, kicsit megújult formában elérhető Fiesta egy igazi méregzsákká változik, ha ez a vezető szándéka.
Persze hosszasan lehetne beszélni a hot hatch autókról, amelynek nyilvánvaló tagja a Fiesta ST. A kategóriáról, amely már a 80-as évek óta hódítja meg a szívét az autózás azon szerelmeseinek, akik elérhető áron szeretnének nagyteljesítményű autót kapni. Ezen autók jellemzője a csapott hát és az első, vagy összekerék hajtás. Egyértelműen ezen autók közé tartozik a Fiesta, de engem nem ez fogott meg igazán.
Sokkal izgalmasabbnak találtam a Fiesta ST két arcát, amely, mint Jekyll és Hyde egyszerre bújik meg benne. Egy elképesztően kezes, bármelyik anyuka által használható „gyerektranszporter”, amely tökéletes az alapvető városi használatra, bevásárlások intézésére, mindenféle túlkapások nélkül. De amennyiben akarjuk, villámgyorsan változik az aszfalt ördögévé és simán leiskoláz számos, lényegesen komolyabb presztízzsel, motorral rendelkező kocsit.
Látom magam előtt a helyzetet, amikor a család kisebbik autójaként a hétköznapokban teljesíti a kötelező köröket, majd a hétvégén gyermeki izgalommal ül a volán mögé a családfő, hogy csapassa egy kicsit a környékbeli kanyarokban, szerpentineken. Jó sorsa ugyan egy Focust vagy éppen Mondeot dobott neki cégesnek, amelyek nagyobbak, mutatósabbak, de hát valljuk meg, uncsik.
Kicsit ugyan mások lettek a lökhárítók, hűtőrács és LED lámpákat kapott a modellfrissítés során, de a hetedik generációs Fiesta lényegesen nem változott 2018-as megjelenése óta. Vitathatatlanul Ford a külső megjelenésében, és a belső formavilág is hűen tükrözi a márka jelenlegi arculatát. Persze a sportos színek, egyedi felnik és a vagány, sport módban kellemesen dübörgő kipufogó és lökhárító azért elárulja, hogy nem az alaptípusról van szó az ST esetében.
A belső tér leginkább feltűnő és igazán kellemes része a Recaro ülés. Egyértelműen sportülések, de olyan kényelmesek, annyire jól tartanak, hogy szívem szerint minden autóba legalább ilyen üléseket tennék. Ok-ok, ez a sportautók kiváltsága, de a kategóriában biztosan nincsen ehhez hasonló minőségű és komforttal bíró. Nézzünk szembe a tényekkel, egy autóban szinte mindig ülünk. Legyen tehát az ülés tökéletes! A Fiesta ST ülése szerintem ilyen.
Nem tudom azt mondani, hogy a Fiesta minden egyéb részlete hasonló minőségű. Rengeteg a kopogós, nagyon kemény anyag. Viszont az összeszerelési minőséggel nem volt problémám. A sofőr fogdossa inkább a kormányt vagy a váltót és ne az ajtó belső oldalát. Azok jól vannak bőrözve, szép a varrásuk is.
A Ford infotainement rendszere jól kezelhető, átlátható és stabilan működik. Ezek az előnyös oldalai. Hátránya, hogy a grafikai megjelenítése erősen avétos. Szerintem már 2018-ban is az volt, mára pedig elszakad a versenytársaktól ez a színvonal. De legyen inkább ilyen, mint egy csilivili grafikával rendelkező, ámde instabil rendszer, amely a kitükrözött telefont állandóan ledobja. Itt ezzel egyáltalán nem volt probléma.
Rengeteg vezetéstámogató rendszer megtalálható a Fiestában, amely erősíti azt az állításomat, hogy az átlag hétköznapokon kiváló szolgálatot tud tenni. Tárolórekeszből sincs hiány, és fogjuk rá, hogy a közel 300 literes csomagtartó is éppen elegendő.
Mind a sportos én, mind a hétköznapi komfort használat szempontjából pozitív tulajdonsága a hatfokozatú, kényelmes és jól hangolt manuális váltó. Relatív rövidek a váltóutak és precíz a kapcsolhatósága. Talán kicsit rövidek az alsó sebességfokozatok, de ez betudható a ST hatásnak.
Aki a 200 lóerő kihasználására törekszik vele, annak kifejezetten élményt fog jelenteni, hogy már egészen alulról húz és 4000-4500-as fordulatig ez a lendület meg is marad benne. 6,5 másodperc alatt képes teljesíteni a 0-ról 100-as sprintet, amit kiváló eredménynek tartok a háromhengeres turbómotortól. Őszintén szólva az elején idegenkedtem tőle, hogy csupán három henger dolgozik benne, de azt kell mondjam, hogy a tesztünk végére nem láttam különösebb hátrányát. Hangját és kevésbé rezzenéstelen járását a sportosságára fogtam és így könnyű is volt vele megbarátkozni.
A sportossága és a vezethetőségi képességei kifejezetten élményautóvá teszik az ST-t. Nagyon lehet élvezni azt a lendületet és sebességet, amire az autó képes. Vigyázni kell vele, mert egészen orrnehéz az 1200 kg-os Fiesta, így az elsőkerékhajtással együtt hajlamos arra, hogy dobálja a fenekét. Ezt meg kell szokni. Három vezetési mód közül választhatunk, amelyből a Normál és a Sport között jelentős különbséget nem éreztem, a hangon kívül. A harmadik üzemmód pedig versenypályára készül, és itt számos vezetéstámogatót a rendszer automatikusan kikapcsol.
A Fiesta ST fogyasztása nagyon erősen függ a használattól. Hétköznapi körülmények közötti használat esetén nálunk 7,2 literes átlaggal ment. Kisördög módban inkább 10 liter fölötti átlagokat mértünk.
A Ford Fiesta ST igazi élményautó tud lenni és ezzel a két arcával rengeteg funkciót képes betölteni. Kicsit még az autózás azon korszakát adja vissza, amikor még nem a digitalizáció volt a fókuszban. Élményautó a javából, és egyáltalán nem véletlen, hogy a kategória legnépszerűbb autója a Fiesta.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!