A kód neve boróka – Tesla Model Y 2025 (Juniper)
Toronymagasan a legnépszerűbb elektromos autó új változatát teszteltük, a lényegesen megújult Model Y-t. Valahol a határán érzem a típust az új és a modellfrissítés között. Annyi biztos, hogy mind külsőjében, mind pedig belső megjelenésében, műszaki tartalmában változott az elődjéhez képest. Ha úgy tekintünk rá, mint egy evolúciós típusra, akkor inkább az előbbi, ha laikusként tekintünk rá, akkor a lámpatesteken kívül kevés szembetűnő változást veszünk észre. Pedig jócskán akad említésre méltó különbség. Lássuk!
Nehéz a mai politikai és gazdasági eseményeket kihagyni, bármilyen Teslával kapcsolatos kinyilatkozásnál. Érdekes, hogy miként annak idején az autózást, most a politikai környezetet is óriási mértékben képes felkavarni Elon Musk. Lehet szeretni vagy éppen utálni, de nem tudomást venni róla lehetetlen. Egészen biztos, hogy benne van az első 5 emberben, aki a mai korunkat jelentősen befolyásolja vagy éppen változtatja meg. Távol áll tőlem, hogy politika irányba vigyem el a témát az új Juniper-rel kapcsolatban, de az jól látható, hogy a politikai megnyilvánulások milyen jelentősen képesek befolyásolni egy termék presztízsfokát. Ami tegnap még menő, egyedi és a zöld érzés szimbóluma, egy különlegesség volt, mára egyes liberális felfogású embertársunk számára egy szégyenfolttá zsugorodott. Számomra ez a helyzet példázza jól, hogy valójában mennyire érzést és nem konkrét terméket vásárlunk. A hovatartozásunk és a saját önképünk megtestesülése egy autó. Nem lehet általánosságban egyikre sem azt mondani, hogy jó vagy rossz, csúnya, avagy szép, mert a zsák a foltját elv alapján, mindenkinek van egy aktuális választottja. Ez az imázs pedig adott esetben ugyanolyan könnyen tud megroppanni, mint amilyen gyorsan felépül/felépült a Tesla esetében annak idején.
Nem vagyok természetesen biztos abban, hogy ez a túlzott negatív érzelemmel töltött hangulat túl sokáig fennmaradna, hiszen maga a termék önmagában remek. Talán kisebb a versenyelőnye – főleg egy-egy kínai márkával szemben – mint 5-8 évvel ezelőtt, de energiahatékonyság, elektromos hajtás szempontjából a Tesla kiválóan tartja magát.
Felsorolás jelleggel azért érdemes végigmenni a fontosabb különbségeken, amelyet az új Model Y-ban találunk. Kivülről a karosszérián észrevehető legfontosabb változás természetesen az új lámpatest elől, amelyet valószínűleg a Cybertruck ihletett. A fényív, amely a modell orrán végighalad, meghatározó megjelenésbeli különbséget ad az elődhöz képest. A hátsó traktus is jelentősen változott. Itt a helyzetjelők között szintén egy vörös fénysávot kapott, de nem közvetlen módon világít, hanem a karosszériáról szórt fényként. Nagyon mutatós ez a megoldás. Nekem az alatta lévő, hátsó, egyenes ívű karosszéria rész kevésbé, de ez nyilván ízlés dolga. Az viszont nem látható, de a hatótávban egyértelműen érzékelhető, hogy az új Y alaktényezője javult a korábbi modellhez képest. 0,23-ról, 0,22-re csökkent, amely szinte hihetetlen eredmény. Csak ez a részlet 30km-rel nagyobb hatótávolságot ad, hiszen egyéb műszaki paramétere nem változott az Y-nak, tehát ugyanaz az akkumulátorméret van ebben a típusban is, mint az elődjében.
Az utastér belseje szintén nagyon sok fontos részlettel gazdagodott, határozottan érezhető, hogy magasabb minőségi szintet képvisel a Juniper, mint az elődmodell. Az ülőfelületek már nem csak fűthetőek, hanem szellőztethetőek is, amellyel egy nagyon fontos hiányt pótoltak. A középső, továbbra is szemet gyönyörködtető felbontással rendelkező kijelzőn kívül egy kis képernyő is bekerült a hátsó üléssor elé, középre. A kijelzőn állítható többek között a klíma szabályozása, de sok egyéb funkció is. A tízes skálán biztos legalább egy ponttal növekedett az ülőfelületek kényelme, de azért azt nem tudom mondani, hogy az elődmodell 8 vagy 9 pontot kapott nálam. Hiányolom továbbra is a combok nagyobb felületű támasztását. Viszont a futómű is puhább lett, amely szintén fokozza az említett kényelmi faktor.
A belső anyaghasználat okozza azt, hogy a minőségi szintben a Tesla jelentőset lépett előre. Szépen kárpitozott felületeket találunk mindenhol. Ízléses, végtelenségig minimalistának nevezhető, tágas utasteret kapnak az Y vásárlók. A mai kor kihagyhatatlan parasztvakítása a színes LED csíkok is helyet kaptak az utastérben, amelyet a menüben természetesen kedvünkre módosíthatunk, konfigurálhatunk át. Egyébként elvehehtetlen módon hozzátesz ez a funkció a jó érzéshez.
Azt hiszem Elon Musk és autó konstruktőréinek füle nem maradt csukva azon kritikákkal szemben, amelyet új Model 3 kormányra biggyesztett indexe kapott. A jó hír, hogy a Juniperben visszajött az indexkar. Ennek mindenki azt gondolom egyöntetűen örül. A fokozatváltó viszont végérvényesen eltűnt és a központi képernyő bal fölső sarkában lévő kis felületre szorult vissza. A meglepő rész, hogy nem is hiányzik, hogy másképpen legyen. Egészen könnyű és logikus a kis szimbolikus felülnézeti autócska fel le húzogatása. Azt azért viszont érdemes megjegyeznem, hogy bonyolultabb üresbe azaz N fokozatba tenni a Teslát (persze kevés alkalom van, amikor ez szükséges lehet, de azért van ilyen), mint elindítani egy játékprogramot a képernyőn. Ez utóbbi függetlenül attól, hogy nem otthoni töltés esetén gyakrabban előfordul, de azért basszus, ez egy autó! Mindegy is, a Tesla pont ezeket a megdönthetetlennek tűnő igazságokat rombolja szét. Az autó egy kütyüpláza, amelyben egyébként szinte egyetlen gomb sincsen. Egy érzelem mentes tér, amelyben a saját fantáziánk tölti be a teret, mert se hang, se zavaró forma nem tölti be a teret.
Ez utóbbi pedig nem vicc és semmiképpen nem túlzás. A Teslát kicsit másképpen kell vezetni, kezelni, használni, mint ahogyan az „megtanultuk”. A központi kijelző használata egyszerű, de más. A mobilunkkal való összekötése az autónak elengedhetetlen körülmény. A letisztult tér, amely egyébiránt hatalmas a Tesla Y-ban, hiszen elől-hátul hatalmas csomagteret rejt, továbbá a belső térben is annyi pakolásra szolgáló litert találunk, hogy ember legyen a talpán, aki mind-mind megtölti (aztán meg is találja). Egyszóval a Tesla használat más, de hihetetlen gyorsan megszokható és megkockáztatom, hogy meg is szerethető. Bár formai szempontból a Model 3 hozzám közelebb áll, mert az Y-t én egy felfújt bakancs formájú szappantartónak látom, de azt el kell, hogy ismerjem, hogy praktikum szempontjából nincsen, ami fel tudja vele venni a versenyt.
Hatótávolság szempontjából, ahogyan említettem, papíron növekedett a képessége. A Dupla motoros, összkerékhajtásos – tesztelt - Juniper elméletileg 586 km-t képes megtenni. Az igazán rövididőre kapott tesztautónál nem volt lehetőség mindenféle módon ezt visszaellenőrizni, így amellett döntöttem, hogy úgy fogom használni, ahogyan a mostani, nem elektromos autómat. Néha gyorsabban, néha lassabban, de nem rákoncentrálva arra, hogy a laborkörülmények adta teszteredményt kipréseljem magamból. Ez alapján azt tudom mondani, hogy bombabiztos 400 kilométer vállalható az autóval.
A töltéssel kapcsolatban továbbra is az a véleményem, hogy az összes időeredmény, amit bármelyik márka leközöl egyszer valahol a föld bolygón (Tesla esetében lehet másik bolygó is szóba jöhet) teljesült, de egyébként ne ennek újbóli elérésére igyunk mérget. 80-120Kwh-al töltődött a töltéseim során, amelynek oka lehetett, hogy teljesen tele volt az összes oszlop töltődő autóval minden alkalommal, amikor ott jártam.
Összeségében azt hiszem, hogy a Tesla Y-ról továbbra is elmondható, hogy mint elektromos autó a legkiválóbbak közé tartozik. A vezetési élmény más, mint amelyet egyéb márkánál megszoktunk, ára versenyképes, de már a 19-23 milliós sávban nagyon sok márkát és versenyzőt találunk. Hogy elég lesz-e a Tesla Y vezető szerepének megtartására a Juniper, azt nehéz megjósolni és ahogyan a cikk elején írtam, ez biztos nem csak az autó képességeitől függ.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!