A magyar vasút legendás kasztnijai: Az Északi Járműjavító mozdonyai, 2. rész + VIDEÓ
Ismerd meg a magyar vasúttörténet legikonikusabb mozdonyait!
Az Északi Járműjavító kiállításáról írt előző cikkünkben megismerhetted a 424-es gőzöst, becenevén „Bivalyt”, az M44-es „Bobót” és a kerekek ellenőrzésének egyik legegyszerűbb és leghatásosabb módját. A folytatásban további gőzösökről, villanymozdonyokról és vasúti kocsikról olvashatsz.
Amint elhagyjuk a gyűjtemény két Bobóját, a fényezőműhelyben találjuk magunkat, ahol Kandó V60-as villanymozdonya és a sebességrekorder 242-es „Szellem” fogad minket. A zöld óriás volt az utolsó menetrend szerint közlekedő áramvonalas mozdony, ami Püspökladány és Biharkeresztes között elérte a 167 km/h-s sebességet.
A kiállítás tervezése során a vontatott járművekről sem feledkeztek meg. A látogatók megtekinthetnek, sőt fel is szállhatnak egy harmadosztályú „Cmn”-re, ami a múlt század fordulóján a legnagyobb számban gyártott kocsi volt. Luxusból sincs hiány, hiszen az Árpád motorvonat az 1930-as évek egyik legelitebb GANZ terméke volt, ami kevesebb, mint három óra alatt teljesítette a Budapest-Bécs távolságot. Üléseit bársonnyal húzták be, ráadásul ez volt az első vasúti jármű, amit légkondival szereltek fel.
Ha részletesebben is érdekelnek a magyar vasúttörténet legendás monstrumai vagy betekintést nyernél a műhely mindennapjaiba, nézd meg a Klasszik Kasztni róla készült bemutatóját:
Mit gondolsz, a kiállítás mely darabja a kedvenced? Jártál már az Északiban? Oszd meg Velünk véleményed és gondolataid!
Kép: Közlekedési Múzeum / Facebook
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!