A sorhatos amerikai űr-Trabant: 1957 Plymouth Savoy + VIDEÓ
A jet-korszak idején a MOPAR-ok design diktátorok voltak, a Forward Look irányzat a Chrysler legolcsóbb márkájára is hatással volt
Korábbi írásainkban már a Rock n’ Roll számos autójáról olvashattál. Közéjük tartozik például az 1956-os Cadillac Series 62, az 1957-es Buick Special és az 1960-as Lincoln Premiere is. Ma azt az amerikai uszonyost hoztuk el Neked, ami nem csak, hogy a Klasszik Kasztni egyik legelső videójában szerepelt, de csatornánk első űrsiklója is volt: Az 1957-es Plymouth Savoy.
A II. világháború után a Chrysler márkáinak típusaira, vagyis árkategória szerint növekvő sorrendben a Plymouth-okra, Dodge-okra, DeSotókra és Chryslerekre úgy tekintettek, mint megbízható, strapabíró autók, amik inkább funkcionális, mint esztétikus járgányok voltak. Ez nagy gondot jelentett, hiszen az ’50-es évek a szabadságról, gondtalanságról és a fogyasztói társadalom megszilárdításáról szóltak, ezért a Chrysler lépni kellett.
A megoldást a korszak egyik sztár formatervezőjében, Virgil Exnerben látta, akit a Studebakertől csábított el. Exner az 1955-ös modellévben mutatta be az Imperialt, mint önálló márkát, és leplezte le a Forward Look irányzatot, melynek lényege, hogy a géptest alacsony és hosszú volt, vagyis a korábbi magas és zömök ideál ellentéte. Ebben az évben robbant ki az un. „uszony-háború”, ami legfőképp a GM főtervezőjével, Harley Earllel történő design harcban bontakozott ki.
Bár a Plymouth a Chrysler legolcsóbb gyártója volt, már ezen az 1957-es Savoy-on is megfigyelhető, hogy a hidegháború hajnalán még az autókat is úgy tervezték, hogy a lehető legnagyobb mértékben rakétákra, űrjárművekre és szuperszonikus repülőkre hasonlítsanak.
A Savoy a Plymouth középárkategóriás modellje volt, felette a Belvedere, alatta a Plaza helyezkedett el – a kombikat „Suburban” néven önálló típusként reklámozták. De mi köze ennek a sorhatos, közel kéttonnás limuzinnak a címben említett Trabanthoz?
A Klasszik Kasztninak adott videóinterjújában tulajdonosa, Ackermann Balázs elmesélte, hogy ez egy abszolút fapados példány, amiben nem, hogy automata váltó, de még szivargyújtó sem volt. Elmondása szerint ilyen autókkal a „nagypapák és nagymamák jártak”, műszaki részleteit tekintve pedig egy 601-es Trabival áll paritásban. Viszonyítási alapban pedig nincs hiány, az évek alatt Balázs több veterán autóra is szert tett, sőt a 411-es Truman gőzös alapítványánál is tevékenykedik.
Ha részletesebben is érdekel az űrkorszak legmegfizethetőbb rakétája, vagy kíváncsi vagy a restaurálás részleteire, nézd meg az alábbi videót:
Mit gondolsz, Neked bejön az ’57-es Savoy? Oszd meg Velünk véleményed és gondolataid!
Képek: 411-es Truman Gőzmozdony alapítvány
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!