A szocializmus nyolcadik csodája: 1962 Škoda Octavia Super + VIDEÓ
Sokak szerint az Octavia a valaha gyártott legszebb keleti autók egyike volt
Korábbi írásainkban már több szocialista autócsodáról, köztük Ladákról, Volgáról és Trabantokról olvashattál. Ezen a héten a csehszlovák típusok felé kacsintunk, a 100-as Škoda után egy Octavia Supert hoztunk el Nektek.
Sokan úgy gondolják, hogy a Púpos Wartburg és a Škoda Octavia a valaha gyártott legszebb szocialista autók. Ez nem is lehet véletlen, hiszen ezeket a modelleket még kerekített idomokkal, műanyag helyett króm lökhárítókkal és esetenként kéttónusú festéssel látták el.
Megjelenésükön megfigyelhetőek a múlt század közepi amerikaias design-elemek, viszont koránt sem nyugati koppintások, hiszen a jet-korszak vonalvezetői ideáljai Európában is sikert arattak, kontinensünk márkái követték a tengerentúli trendet. Még a visszafogott brit luxusmárkák típusai, mint a Humber Snipe-széria vagy az NSZK-s Borgward Isabella is aránylag gazdag krómdíszítést és futurisztikus kiegészítőket kaptak.
Az Octavia, bár amerikaias, mégsem mondanám koppintásnak, mint például egy Csajkát. A széria termelése az 1950-es évek végén Mladá Boleslavban kezdődött, viszont az észak-írországi Corkban is szerelték őket. Ritkán említett érdekesség, hogy Új-Zéland egyik legikonikusabb járművét, az 1966-tól forgalmazott Škoda TREKKA-t az Octavia alapjaira építették.
Az „Octavia” típusjelölés latinul nyolcadik leánygyermeket jelent, melynek eredetére több elmélet is született. Egyesek szerint azért kapta, mert a nyolcadik modell volt, amit a márka államosítása után forgalmaztak, míg mások szerint azért, mert a nyolcadik széria, amit a ’30-as évek egyik sikermodelljének, a Popularnak az alvázára építettek.
Tulajdonosa a Klasszik Kasztni csatornájának adott videóinterjúban elárulta, hogy ez a ’62-es Octavia volt az első autója, ami már a vásárlás idején is bőven elmúlt 30 éves. Igaz, korszerűbb járművet is választhatott volna, viszont annyira elbűvölte, hogy nem tudott neki nemet mondani.
Az autó jó állapotban került hozzá, így a felújítás lendületesen haladt. A téli hónapokat természetesen a környezeti viszontagságoktól elzárt, fedett garázsban, ponyva alatt tölti. Annak ellenére, hogy nincs OT-s rendszáma, Pöfi, a Warturg Ezreshez hasonlóan ez a csehszlovák sportkupé is sikeresen teljesítette a FIVA-minősítés feltételeit -mondhatni, nemzetközi oldtimer okmányokkal rendelkezik.
Ha részletesebben is érdekel, hogy miért választ valaki első autóként veteránt, vagy, hogy milyen nehézségek kerülnek fel egy 60+ éves keleti sportkupé restaurálása során, nézd meg az alábbi videót:
Neked mi volt az első autód? Bevállalnál egy Octaviát? Oszd meg Velünk véleményed és gondolataid!
Fotók: Veteran-auto.hu / Facebook
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!