A valaha volt legnehezebb mozgatott objektum - Gullfaks C
A "fekete aranyat" termő olajmező mind a mai napig üzemel az Északi-tengeren, Norvégia partján, 1990-es elkészülte óta. Üresen is 49 000 tonnát nyom!
Sokféle olajmezőt/olajkutat láthattunk képeken, videókban és különféle média tartalmakban. Nagyjából mindről elmondható, hogy hatalmas, mind méret és tömeg tekintetében is. Annak ellenére, hogy a legtöbbünknek nem adatott meg a lehetőség, hogy testközelből is megtapasztalhassuk a "lényét", el tudjuk képzelni mekkora lehet. Ezen óriások közt is van egy király, súly tekintetében. Ez lenne a Gullfaks C.
Az alapját nagy teherbírású beton képzi, ami 4 lábon áll a teher megfelelő eloszlása érdekében. Üres súlya 49 000 tonna, ez az a súly, amivel a gyárból annak idején útnak indították szolgálati helyére. Működés közben ez a súly az 55 000 tonnát is meghaladhatja. Szinte felfoghatatlanok ezek a számok. Legjobban egy 3,5 tonnás kisteherautó össztömegével demonstrálható, mivel ebből is majd 16 000 darabot tesz ki ez a súly. Legtermékenyebb éve 2001-ben volt amikor 180 ezer hordónyi olajat termelt az állomás. Ez mára 39 ezer hordóra csökkent az erőforrások kimerülése végett. A létesítmény alkalmas földgáz kitermelésre is, bár erre nem került sor. A tengerben egy 300 000 m³-es kapacitású tároló kapott helyet. A tárolórendszer összeköttetésben áll több fúrótoronnyal is.
Az olajfúró tornyok világa az avatatlan szemek számára mindig is egy fekete folt volt és lesz is. Nagyon komoly mérnöki munka és műszaki háttér lapul ezen létesítmények mögött, amit egy-egy cikkben részletesen leírva sem lehet igazán átvenni. A lényeg, amit mi látunk és érzünk belőle a termelés mértéke, mivel minél nagyobb kapacitás kihasználással üzemelnek ezen tornyok, annál olcsóbban juthatunk a kőolajhoz. De ennek a világnak lassan leáldozóban van, az alternatív hajtások erősödő piaci jelenléte miatt.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!