Azonnal reagált a Toyota a RAV4 Plug-in Hybrid jávorszarvastesztjének eredményére
Miután a svéd Teknikens Värld autós magazin kritikát fogalmazott meg a vadonatúj Toyota RAV4 Plug-in Hybrid modell a magazin által elvégzett ’jávorszarvasteszten’ mutatott teljesítményével kapcsolatban
A világ vezető autógyártója azonnal megvizsgálta az egyébiránt ötcsillagos Euro NCAP minősítésű, és a legszigorúbb külső és belső teszteken is kiválóan végző sláger SUV plug-in változatának viselkedését a magazin által vizsgált körülményeket rekonstruálva. A Teknikens Värld akkor tekinti sikeresen teljesítettnek a tesztet, ha a vizsgált gépkocsi legalább 72 km/óra sebességet ér el az általuk kialakított tesztpályán, a RAV4 Plug-in Hybrid ugyanakkor 64 km/órás sebességgel teljesítette biztonságosan a tesztet, amit a Toyota új, saját mérései is igazoltak. Erre reagálva az autógyártó azonnal kifejlesztett egy szoftverfrissítést, amelyet januártól a márkakereskedésekbe befáradó minden RAV4 Plug-in Hybrid-en elvégeznek, és amelynek eredményeképp a modell sikeresen átmegy ezen a teszten is. Minden idők legerősebb, 306 LE teljesítményű, ugyanakkor legalacsonyabb fogyasztású RAV4-ese, az akár 75 km-es tisztán elektromos hatótávot kínáló, azt követően pedig városi forgalomban akár 50-80%-ban tisztán elektromos üzemben történő közlekedést lehetővé tévő RAV4 Plug-in Hybid Magyarországra csak az év elején érkezik, így minden hazánkban forgalomba helyezésre kerülő modellen már automatikusan elvégzik a szoftverfrissítést.
A biztonságot elsőszámú szempontnak tekintő Toyota azonnal megvizsgálta a Teknikens Värld által megfogalmazott kritikát, annak ellenére, hogy a RAV4 Plug-in Hybrid kiválóan szerepelt a legkülönfélébb belső és külső teszteken egyaránt. A magazin extrém tesztje során a nagyobb sebességnél tapasztalható túlkormányzottság orvoslására a Toyota rekordidő alatt fejlesztett ki egy olyan menetteljesítményt javító csomagot, amelynek eredményeképp a RAV4 Plug-in Hybrid a Teknikens Värld jávorszarvas-tesztjén 72 km/órát meghaladó sebességet ér el. Ezt a Toyota a VSC rendszer frissítésével, finomhangolásával érte el. Ennek hatására a VSC korábban fog beavatkozni, különösen olyan szélsőséges vagy szokatlan helyzetekben, mint amilyenek a Teknikens Värld jávorszarvas-tesztjén is előfordulnak. A Toyota emellett felhívja a figyelmet arra is, hogy a jármű teljes terhelése mellett érdemes megnövelni a hátsó abroncsokban a légnyomást.
„A RAV4 Plug-in Hybrid sikeresen teljesítette a fejlesztés során elvégzett valamennyi kimagaslóan szigorú tesztet, és maximálisan megfelel a világ bármely piacán hatályban lévő biztonsági előírásoknak. A modell emellett teljesíti a Toyota belső normáit, amelyek a legkülönfélébb teszthelyzetekre vonatkozóan meghaladják a jogszabályi elvárásokat. Említést érdemel továbbá, hogy a RAV4 Plug-in Hybrid szabadidőjárművet a Toyota Safety System rendszer legújabb generációjával szereltünk fel, így a legmodernebb biztonsági technológiák hiánytalan körét alkalmazza, az ütközést megelőző rendszertől kezdve a sávelhagyásra figyelmeztető rendszeren át a menetstabilizáló rendszerig. A Teknikens Värld minősítését követően megismételtük a jávorszarvas-tesztet, amelynek során szélsőséges mértékű akadályelkerülő manővert kell végrehajtani, és hasonló eredményeket értünk el. Ellenintézkedésként olyan lépéseket foganatosítottunk, amelyek nyomán a RAV4 Plug-in Hybrid immár megfelel a Teknikens Värld jávorszarvas-tesztjén, így az eddigieknél még biztonságosabban vezethető majd extrém körülmények között is. Magyarországra (néhány idén megérkező tesztautót leszámítva, amelyek esetében januárban elvégezzük a frissítést) a vadonatúj RAV4 Plug-in Hybrid jövő év elején érkezik majd, így minden ügyfelünk gyárilag a frissített szoftverrel veheti majd át az autóját.” – avat be Varga Zsombor, a Toyota és Lexus márkák magyarországi kommunikációs vezetője.
Jól mutatja azt, hogy a Toyota milyen komolyan veszi ügyfeleinek és a forgalom többi résztvevőjének biztonságát, hogy a világ vezető autógyártója milyen komolyan vette a svéd autós szaklap által megjelentetett, az akadályelkerülő vizsgálatról szóló jelentést, és haladéktalanul lépéseket tett annak érdekében, hogy részletesen megismerje a teszteredményeket, illetve a tesztek során alkalmazott módszertant, majd pedig azonnali fejlesztéssel reagált.
„A Toyota belső tesztjei során számos akadályelkerülő manővert, valamint vezethetőségi és menetstabilitási vizsgálatot hajtunk végre. Ezek mind azt a célt szolgálják, hogy ellenőrizzük járműveink biztonságát. A vizsgálatok között 2016 óta már szerepel a Teknikens Värld jávorszarvas-tesztje is, és bár igyekeztünk minél pontosabban modellezni a magazin jávorszarvas-tesztjét, a végrehajtás bizonyos fontos, gyakorlati részletei (abroncsok állapota, útfelület minősége, tapadási minőség, tömegeloszlás, vezetői teljesítmény) eltérhetnek. A Kaizen, azaz a folyamatos fejlődés szellemében ugyanakkor folyamatosan arra törekszünk, hogy tökéletesítsük tesztfolyamatainkat – köztük ezt a konkrét teszttípust is.” – teszi hozzá Varga Zsombor.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!