Biztonságban a csúszós utakon
A tél számos kihívást tartogat az úton lévőknek és igen kockázatos helyzeteket szülhet. A csökkent látási viszonyok, a köd, az eső mellett még a rossz útviszonyokkal is meg kell küzdeni, csúszós, jeges felületek nehezítik a közlekedést. A tél tehát a legtöbb esetben nem a vezetés élményéről szól, sokkal inkább a kompromisszumokról.
Felkészülés a tél kihívásaira
Persze a kockázatok mérsékelhetők, ha megfelelően felkészülünk a téli közlekedésre. Ennek egyik alapja, hogy autónkat téli gumival szereljük fel. A téli és nyári abroncsok más és más keverékből és mintázattal készülnek. Az enyhe telek egyre többeket ösztönöznek a négyévszakos abroncsok használatára. Ezek a gumitípusok több mint negyven évvel ezelőtt jelentek meg a boltok polcain és egyre fejlettebb megoldásokkal egyesítik a téli és nyári gumik előnyeit.
A nyári abroncsok speciális gumikeverékkel rendelkeznek, melyek melegebb körülmények között kiváló tapadást és kezelhetőséget biztosítanak a száraz és nedves utakon egyaránt. Csökkentett gördülési ellenállással rendelkeznek, ezért üzemanyag-hatékonyabbak és a zajszintjük is alacsonyabb. A nyári gumi futófelületének mintázata áramvonalasabb, mint a téli abroncsoké, kevesebb víztérfogatot biztosító barázdával, így maximalizálva az úttal való érintkezési felületet. Amikor azonban a hőmérséklet +7 fok alá süllyed, a nyári gumik keményebbé és törékenyebbé válnak és a futófelület kialakítása sem képes megfelelően kezelni a havat és a jeget.
A téli abroncsok ideje ekkor jön el, ezek kiváló tapadást biztosítanak a hóval és jéggel borított útfelületeken és a nedves utakon. A téli abroncsok futókeveréke több természetes gumit tartalmaz, így nem keményedik meg, rugalmas és hajlékony marad, hogy fékezéskor csökkentse a féktávolságot. A téli gumik futófelületi kialakítása mélyebb blokkokkal rendelkezik, ezek a nagyobb tapadás érdekében beleássák magukat a hóba és a jégbe. A téli abroncsok lamellái pedig a víz és a latyak eltávolításában játszanak nagy szerepet, így minimalizálva az aquaplaning, vagyis a vízen felfutás kockázatát. A téli abroncsokat azért nem szabad nyáron használni, mert ez a keverék túlságosan puha a száraz aszfalthoz, ami azt jelenti, hogy gyorsabban elkopik. Ráadásul a megnövekedett gördülési ellenállás nagyobb üzemanyag-fogyasztáshoz vezet.
Túl az abroncsokon
Autónk téli felkészítésének alapja a megfelelő abroncsok használata, ezen kívül is van pár dolog, amit megtehetünk, hogy nagyobb biztonságban közlekedjünk. Látni és látszani – hirdetik évről-évre a közlekedésbiztonsági kampányok és valóban, a téli időszakban a látási viszonyok romlása sok baleset okozója. Ezért fontos tehát, hogy megfelelően lássunk és látszódjunk. Ellenőrizzük tehát a világító berendezése állapotát és az ablaktörlőket se felejtsük el.
Mielőtt útnak indulnánk, tájékozódjunk a hivatalos felületeken, hogy milyen útviszonyok várhatók, ha külföldre utazunk, akkor az ott érvényben lévő szabályokhoz alkalmazkodjunk, például szerezzünk be hóláncot, van, ahol enélkül nem kelhetünk útra.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!