Boxermotoros háziszárnyas: Citroën 2CV, a „Kacsa” + VIDEÓ
Meglepő, de ez a ’79-es példány újkorában került Magyarországra!
Azt hiszem bátran kijelenthetem, hogy a Volkswagen Bogár, Austin Mini és FIAT 500 mellett a francia Kacsa is a valaha gyártott legsikeresebb európai autók egyike volt. A Citroën 2CV az 1948-as Párizsi Autószalonon mutatkozott be és azonnal hatalmas sikert aratott. Az utolsó darabok 1990-ben hagyták el a gyártósort, nagyjából hatmillió példány készült.
Az autó beceneve egyszerűen csak „Kacsa”. A legenda szerint azért kapta, mert a típus rajongói bíztak benne, hogy a „rút kiskacsát” előbb-utóbb áttervezik, és egy napon szép hattyú válhat belőle. Sajnos ez sosem történt meg, viszont számos későbbi Citroënt a boxermotoros háziszárnyas mintájára terveztek.
A vidéki és földutakra szánt népautó hivatalos megnevezése a korabeli francia adózási kategóriához köthető. 2CV, vagyis „deux chevaux”, ami magyarul annyit tesz „két ló”. A 42 éves termelési idő alatt némileg átdolgozták, frissítették, viszont a kéthengeres boxermotor egész életén át elkísérte. A korai példányok még csak 9 lóerősek voltak, ami idővel 29-re növekedett. Váltó terén egy lehetőség létezett, ami egy négyfokozatú kéziváltó volt.
A fenti képeken bemutatott példány egy 1979-es változat, ami hazánkban került elsőként forgalomba. Tulajdonosa, Tímár Gábor, a Klasszik Kasztni csatornájának adott videóinterjújában elárulta, hogy az autó gyártása idején a szocialista márkák nem tudtak lépést tartani a vásárlók igényeivel, ezért a MERKÚR számos nyugat-európai autót, köztük Bogarakat és Kacsákat is importált.
Ha részletesen is érdekel, hogy hogyan született meg Franciaország egyik legikonikusabb jelképe, vagy kíváncsi vagy, hogy melyek a Kacsa azon szörnyű tulajdonságai, amik már imádnivalóvá teszik, nézd meg az alábbi videót!
Mit gondolsz, Neked bejön a Kacsa? Oszd meg Velünk véleményed és gondolataid!
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!