Ez a jövő? – Dacia Spring Comfort Plus
Nagyon régóta vártam a Dacia Spring tesztet, ami a mai napon az egyik, vagy talán a legolcsóbb elektromos autó. A tavalyi bemutatást követően az összes kvóta elfogyott, amelyet Magyarország kapott a Renault/Dacia formajegyeket hordozó kicsi elektromos autóból. Látatlanban, csak az ár és a specifikáció alapján! Megérte?
Azt egyértelműen le kell szögezni, hogy azok számára, akiknek sikerült megkapnia a percekig elérhető 2,5 milliós állami támogatást és még jó időben le is tudtak foglalni, abból, ha jól tudom 400 darab Springből egyet, amelyet hazánk kapott, összemérhető árú elektromos autójuk lett egy hagyományos erőforrással rendelkezővel. Két felszereltséggel kapható ugyanis a Spring. A nálunk járt Comfort Plus-szal és a belépő Comforttal. Utóbbi 6,85 millióról indul, előbbi 7,3 millióról. Tehát akár 5 millió forint alatti költséggel juthatunk a jövő autóinak egyikéhez. Próbálok a következő sorokban objektív maradni, de muszáj feltenni a kérdést a Spring használatát követően, hogy kell-e nekünk ez a jövő?
A Kínában készülő 3,73 méter hosszú és valamivel 1,4 méternél keskenyebb miniautó egyértelműen a városi használatra készült. 33kWh bruttó, 27,4kWh nettó kapacitású akkumulátora segítségével az ígéret szerint akár 300 kilométer is megtehető városban, illetve 230 kilométer vegyes használat mellett. Bár utóbbi nehezebben mérhető, hiszen a jármű végsebessége nem éri el az autópályán használható tempó maximumát. Valahol 125km/h magasságában dönt úgy a technika, hogy ne tovább. Tény viszont, hogy nem is erre való, amelyre azonnal rájön bárki, amikor beül a műbőr ülések valamelyikébe.
A hatótávolságra visszatérve el kell mondanom, hogy nem tudok pontos adatokkal szolgálni azon oknál fogva, hogy meglehetősen fagyos időben kaptuk meg a járművet, így a cellák nem voltak képesek kiadni magukból a maximumot. 173 km távolságot mutatott a viszonylag alacsony információtartalommal bíró műszerfal 100% feltöltöttséggel. Egyébként ez a két adat, amit láthatunk a járműben a haladási lehetőségekkel kapcsolatban. Bár, ha jól belegondolunk, nem is biztos, hogy szükség van többre. A tisztán városi használat alatt ezt a 170-180 km közötti hatótávolságot még télen is képes teljesíteni.
Pozitív tulajdonsága a fűtéssel kapcsolatban (ülésfűtés, kormányfűtés híján, amely nem rendelhető opció), hogy nem csökken igazából a hatótávolság, amikor használjuk, nem zabálja veszettül a megtehető kilométereket. Az már kicsit kellemetlen, hogy a láb felé irányított szellőző olyan hihetetlenül forró levegőt fúj az utastérbe, hogy amennyiben azonos anyagból készül valakinek a cipője, mint az egyetlen kapható üléskárpit, akkor garantáltan rá fog olvadni a lábára.
Nem tudom azt mondani az autóra, hogy fapados. Ennek egyetlen oka, hogy a központi kijelző szinte a mai modern Renault-kal megegyező technikai színvonalat biztosítja (na jó, egy generációval régebbit, de az is már nagyon jó volt). 7” -os színes multimédia, vezetékes telefon kitükrözés, USB, tolatókamera része a Comfort Plus csomagnak. Ezt követően más izgalmas opciót nem tudok mondani. A futóművet nem tudom értékelni, csak úgy, mint a k-val írt komfortot. Ezt a szintet az autógyártás valamikor a 80-as, 90-es évek elején már elérte az olcsó tömegautó kategóriában is. De ne legyünk nagyravágyóak, ha akkor megfelelt, akkor biztosan most is. Biztonsági extráit tekintve viszont szintén tudja, amit kell. ABS, 6 légzsák, vészfékrásegítő, vészfékrendszer is található a kocsiban. Azt is ki kell emelni, hogy néhány kényelmi extra is helyet kapott, mint a klíma, tempomat.
A csomagtartó mérete nem hasonlítható egy kompakt autóéhoz, de az autó méreteihez képest azt mondanám, hogy terjedelmes, városi használathoz, bevásárláshoz teljesen elegendő. 290 literes alaphelyzetben és bár nem síkban, de az egyben lehajtható hátsó ülések segítségével 620 literig bővíthető.
Az autó hivatalosan is 4 személyes, amit én inkább úgy egészítenék ki, hogy vagy 4 alacsonyabb felnőtt számára alkalmas vagy 2 magasabb és két egészen kicsi ember, vagy éppen gyerek számára. A 180 centiméteres magasságomhoz beállított első ülés mögött értelmezhetetlen lábtér maradt. De ha őszinték vagyunk ez a kiskocsi és úgy általában a városban használt autók zöme sosem szállít 2 felnőttnél többet. A gyerekek pedig egészen biztosan elférnek hátul is.
A belső meglehetősen puritán, csupa fekete műanyagból álló utastér. A visszafogott gyorsulási és egyéb menetdinamikai képességei miatt – 19 másodperces gyorsulás, 44 lóerő - egyedül a motorzaj nélküli haladásnál érezhető, hogy egy villanyos autóval közlekedünk. A másik pont pedig a töltéssel kapcsolatos teendők. Meglepő és pozitív tulajdonsága a Springnek, hogy gyorstöltőre is csatlakoztatható, így 1 órán belül akár feltölthető. De a megfelelő invertere, akku mérete miatt simán alkalmas arra, hogy éjszaka alatt teljesen felöltve várjon reggel normál otthoni töltéssel. Utóbbi pedig elképesztő gazdaságossá teszi az üzemeltetését, hiszen 1 liter benzin árából mehetünk 150 kilométert. A gyorstöltést egyébként sem tudom értelmezni egy ilyen „olcsó” elektromos esetében, hiszen nem spórol vele semmit, aki ilyen formában tölti az autóját és egészen biztos, hogy az vesz Springet, aki olcsón szeretne közlekedni.
A belső puritán, egyszerű, csumpi hangulatot a külső design és forma ügyesen kompenzálja. Mutatós az autó és rendkívül sok izgalmas formai játék fedezhető fel rajta. Teljes mértékben illik a Dacia mostani fiatalos, modern irányvonalához. A fehér autó a narancssárga kiegészítőkkel a visszapillantó tükörborításán, a tetőlécen, mutatós, fiatalos, játékos. Az SUV jelleget erősíti a fényezés nélküli kerékív és az ajtók alatti Renault/Daciara jellemző formájú alsó perem. Összeségében tehát jó ránézni az autóra.
Első pillantásra sok szempontból menő a Dacia Spring. Relatív olcsó az ára, ha támogatással vásároljuk, formája, külső jegyei modernek. A belső tér egyszerű hangulatát pedig tudjuk be annak, hogy manapság a drága akkumulátor árak miatt olcsó, vagy olcsóbb elektromos autót készíteni, csak ilyen kompromisszumok árán lehetséges. A nagyobb tömegek számára pedig ez az ár is meglehetősen elérhetetlen. Hogy merre, hová tart az autózás, azt pedig a nagyon közeli jövő meg fogja számunkra mutatni.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!