Korcsolyázás helyett téli abroncs
Szakértői tanácsok a Hankooktól, hogy elkerüljük a téli veszélyeket
Ahogyan a cipőink talpának is másmilyen körülményekhez kell igazodnia, amikor megjelenik a latyak, hó, lefagyás, úgy az autónknak is elengedhetetlen, hogy a hideg beköszöntével leváltsa a „nyári papucsot”. A jármű felkészítése a megváltozott időjárási és útviszonyokra kiemelten fontos, hiszen az időben végrehajtott cserével biztosítani tudjuk az abroncsok megfelelő tapadását. De hogyan válasszunk téli gumit és mire figyeljünk még? Tomin István, a Hankook Tire Budapest Kft. műszaki vevőszolgálatának vezetője segít ezekben a kérdésekben eligazodni.
Miért kell ősszel a nyári abroncsot télire cserélni?
Amint a hőmérséklet 7 Celsius fok alá esik, a csúszós, fagyos utakon a nyári abroncsok tapadása jelentősen csökken. Gumikeverékük sokkal keményebb, és mintázatuk nem, vagy csak minimálisan lamellázott, hiszen más körülményekre tervezték őket. Még a legkiválóbb nyári abroncsok sem veszik fel a versenyt a speciális téli összetételű és mintázatú gumikkal. „A nyári abroncsokat jóval magasabb üzemi hőmérsékletre tervezik, minden fontosabb paraméterük a száraz/vizes aszfalton való tapadást és a menetstabilitást szolgálja. A meleg, száraz utakhoz képest ilyenkor akár kétszer nagyobb féktávra is szüksége lehet az autónak, hogy nyári abroncsokkal megálljon, ezt jelentősen csökkenthetjük jó minőségű téligumikkal. A családunk biztonsága és a csúszós utakon való araszolás elkerülése érdekében tehát még a szezon elején cseréljük le az abroncsokat az évszaknak megfelelőre.” – hívja fel a figyelmet Tomin István.
A biztonságos közlekedéshez érdemes a profilmélységre is fokozottan figyelni. A téli abroncsokon úgynevezett téli kopásjelzőket is találunk, melyek a 4 mm profilmélység elérésekor figyelmeztetnek minket a csere szükségességére. A téli abroncsok lamelláinak lényege ugyanis az, hogy nyomaték hatására (fék, gáz, kanyar) kinyitnak, és kapaszkodó éleket képeznek. Ez a mozgás, a kopás előrehaladtával egyre csökken, és 4mm-es profilmélység alatt a lamellák már nem látják el biztonságosan a feladatukat. Nem véletlen, hogy az alpesi országok itt (4mm) határozzák meg a téli abroncsok minimális profilmélységét. Ha úgy látjuk, hogy elhasználódtak a gumik, ne késlekedjünk, mert a kopott abroncsok balesetveszélyesek.
Milyen szempontokra figyeljünk a téligumi kiválasztásakor?
Téli gumi vásárlása előtt érdemes bizonyos biztonsági szempontokat figyelembe venni, és kikérni egy szakértő véleményét is. A méret mellett ugyanis sok egyéb paraméternek is stimmelnie kell. Ilyen a terhelési és a sebességindex, a defekttűrő, vagy normál kivitel. De a 4x4-es, illetve az elől-hátul más méretet használó járművek esetében még arra is figyelni kell, hogy mindig egyszerre cseréljük a négy abroncsot. Ha a műszaki paraméterek rendben vannak, gondoljuk át vezetési szokásainkat, majd ez alapján keressük meg a legjobb ár-érték arányú abroncsot. Nem feltétlenül kell a legdrágább terméket választanunk. Érdemes megnézni az európai abroncsmatrica- értékeket, valamint a különféle tesztek is iránymutatást adhatnak.
„A Hankook téli gumik különlegessége a kiváló minőségű gumikeverékekben és az autó teljesítményéhez szabott mintázatokban rejlik, így minden járműhöz és vezetési stílushoz tudunk megfelelő abroncsot biztosítani.” – mondja Tomin István. Magyarországon az egyik legkedveltebb Hankook téli gumi a Winter ICept RS2 W452, amely kimondottan a kis- és középkategóriás autókhoz készül. Ez az abroncs különösen kiemelkedő megbízhatóságának köszönhetően stabil kezelhetőséget ad a járműnek és kiváló tapadást biztosít a jeges, havas vagy akár vizes útfelületeken.
A 2020-as újdonságként megjelent Hankook Winter i*cept evo3 termékcsalád gumikeverékében a természetes gyanták mellett különleges adalékokat is használnak annak érdekében, hogy az abroncs különösen alacsony hőmérséklet mellett, és vizes úton is megfelelően tapadjon. Ezeknél az abroncsoknál a hatékony víz- és latyakelvezetésről a 20 százalékkal kiszélesített, két fő vízelvezető csatorna gondoskodik, ami nagy szerepet játszik az aquaplaning, azaz a vízen felúszás veszélyének csökkentésében, ami a hirtelen lezúduló nagy mennyiségű csapadék miatt a hazai autósok számára is egyre nagyobb kockázatot jelent.
Ez azonban még nem minden, a Hankook fejlesztőmérnökeinek köszönhetően a Winter i*cept evo 3 téli abroncsokat forgásirányos mintázattal, és optimálisan elhelyezett 3D lamellákkal látták el. Ennek eredményeként a korábbi mintázathoz képest vizes útfelületen a féktáv 10 százalékkal, míg havas útfelületen 7 százalékkal csökkent.
A Hankook Winter i*cept evo 3 W330 prémium megoldás megfizethető áron. Az abroncs a havas és hideg időben egyaránt jól teljesítő speciális futófelületi gumikeverékkel és kialakítással, és sirályszárny alakú oldalirányú csatornákkal rendelkezik, melyek garantálják a hó tömörítését, ezért a gépjármű biztonságosan irányítható marad a havas útszakaszokon is. A magas szilika tartalomnak köszönhetően vizes körülmények között is kiválóan teljesít az abroncs.
Jó minőségű téli abroncsok felszerelése a családi SUV-k és terepjárók számára is tanácsos, mert síkos úton az elindulásban ugyan segít az összkerékhajtás, a fékezésben azonban már nem. A Winter i*cept evo 3 X SUV-okra tervezett változata már most 45 méretben elérhető: 17–22 colos pántátmérővel, 215–315 mm-es futószélességgel, 30-tól 65-ös szériáig és H – W sebességindexekkel. Személyautókra is széles választékban, összesen 50 méretben lesz kapható az új abroncs.
Ne feledjük azonban, hogy a biztonságos téli közlekedés a megfelelő abroncsok mellett rajtunk is múlik. Fordítsunk nagyobb figyelmet autónk műszaki állapotának rendszeres ellenőrzésére, végezzünk fékpróbát a különböző útviszonyok között, ellenőrizzük az akkumulátort, a világítást, a fagyálló folyadékot is. Vezetés közben pedig ne alkalmazzunk hirtelen kormánymozdulatokat, két kézzel fogjuk a kormányt és tartsuk be a megfelelő követési távolságot.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!