Milyen információkat találok az autóm borszáma alapján?
A használt autó vásárlása nagyszerű, egyúttal gazdaságos ötlet. Feltéve, ha egy olyan járműre esik a választásunk, amiről bebizonyosodik, hogy megbízható. De milyen úton-módon szerezhetőek be és meg a megfelelő információk? Vajon az eladók szava mindig, minden esetben hiteles? Vagy esetleg előfordult már a történelemben egynéhány ferdítés?
A VIN szám a kulcs a zárhoz!
Az igazság az, hogy lódítások előfordulhatnak az eladási folyamat során. Van, amikor ez teljesen véletlen, mert az idő múlásával megkopnak azok a bizonyos részletek. És kétségtelen tény, hogy előfordulnak szándékos ferdítések is, amik arra hivatottak, hogy a vevők gyanakvását elcsendesítsék. Mert olyan jó hallgatni azt a történetet, ami ütközésektől, sérülésektől és egyéb kellemetlenségektől mentes. De ha ez nem az igazság, akkor bizony könnyen ráfázhatunk a hiszékenységünkre.
Száz szónak is egy a vége: nem az eladók megkérdőjelezése a cél, hiszen rengeteg a tisztességes kereskedő. Inkább az önmagunk megnyugtatása. A járműazonosító szám, azaz ismertebb nevén VIN szám az az adat, ami jó szolgálatot tehet nekünk a nyomozásban. De túl összetett detektív munkára nincsen szükség, ugyanis a számsor alapján minden kényes részletre fény derülhet. A gépkocsi típustáblából kiolvashatóak a konkrétumok, amik az adott járműfajtára vonatkoznak. Ez akkor jön különösen jól, ha extra ismeretanyaggal nem rendelkezünk a kiszemelt autóról, csak nemes egyszerűséggel megtetszett nekünk.
A pontos információk a megtett kilométerről aranyat érnek. A kilométeróra visszaállítása, mint gyakori „trükk”, ma már nem újdonság. Sajnos a legtöbben szinte evidenciaként tekintenek arra, hogy a kilométerekkel valami biztosan nincsen rendben. Márpedig ha a vásárlásnál nem derül ki, hogy a kocsi valójában hány ezer kilométert falt föl az évek során, akkor mi alapján alkotható reális kép az elhasználtságáról?
Fontos a jármű története?
Még annál is fontosabb. A jármű története az, amiből tényleg mindenre fény derülhet. A lopásra vonatkozó információk, a biztosításokkal kapcsolatos adatok, a szervizeltetési naplók, a javíttatások jegyzőkönyvei. Minden, ami releváns a témában. Márpedig használt autó vásárlásnál minden egyes információmorzsa sokat nyom a latba, sok kicsi sokra megy alapon.
A VIN szám könnyedén leolvasható, elkérhető. Egyébként már önmagában ez az egy mozzanat árulkodó lehet. Ugyanis ha a kereskedő, eladó nem kívánja megadni az adatokat, akkor ott valami vélhetően nincsen rendben. Ha a titkolózás a stratégia, akkor nyilván a háttérben meghúzódik valami olyasmi, ami jobb, ha nem derül ki. De kinek jó? Az eladónak lehet, de a vevő félnek semmiképpen sem!
Szóval a járműazonosító szám elkérése határozottságot és elszántságot igényel. Amennyiben a kereskedő nyugodt szívvel fedi fel a paramétereket, sőt esetleg még a dokumentumok átnézésében is partner, az egy óriási piros pontot ér. Azt is mondhatnánk, hogy a jövőbeni bizalmi, üzleti légkör megteremtésének az alapjává is válhat ez a nüansznyi részlet, aminek mégis a jelentősége óriási.
Mi van akkor, ha a két történet nem stimmel?
A kérdés az, hogy mekkora az eltérés? Mert a majdnem jelentéktelen részletek tényleg nem lényegesek. Viszont ha a kontraszt hatalmas és jelentőségteli, akkor bizony nincs apelláta. Érdemes hátrébb lépni kettőt, mert a használt autó vásárlása felelősségteljes, hosszú távra szóló döntés. És a beruházás akkor térülhet meg, akár sokszorosan is, ha a paraméterek ideálisak, és ha a bizalom megingathatatlan, akárcsak a múltat formáló járműtörténet.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!