Minden, amit tudnunk kell a téli gumiabroncsokról: Ezek a legnagyobb tévhitek a téli abroncsokkal kapcsolatban
A legtöbb autóbaleset sajnos télen történik meg az utakon, és ezeknek a baleseteknek körülbelül a fele köthető a nem megfelelő téli gumikhoz, vagy a téli gumiabroncsok hiányához.
Sok autóvezető a mai napig nem tulajdonít nagy jelentőséget annak, hogy mindig az időjárásnak, és az évszaknak megfelelő, jó állapotú abronccsal legyen a gépjárműve felszerelve, hiszen valószínűleg nem is gondolják, hogy mi minden múlik egy jó téli gumin.
Mi most megpróbálunk minden téli gumiabroncsokkal kapcsolatos tévhitet eloszlatni, így, ha néhány fontos dologra odafigyelünk a szezonális guminkkal kapcsolatban, akkor azzal megóvhatjuk saját magunk, családunk, és az embertársaink épségét is.
Valóban szükségünk van a téli gumiabroncsra?
Az egyik legtöbbször felmerülő kérdés az, hogy egyáltalán van-e valódi jelentősége annak, hogy a gumigyártók készítenek külön nyári, és téli gumiabroncsokat. Nem elég az, ha télen óvatosan vezetünk, és lassan közlekedünk az utakon?
A válasz egyértelműen a nem, a téli és a nyári abroncsok között pedig nagyon sok különbséget fedezhetünk fel, használatuk során.
A téli gumik gyártása, és reklámozása nem marketing fogás! A gyártók mindent megpróbálnak elkövetni annak érdekében, hogy a téli közlekedés stabil, és biztonságos lehessen.
Egy nyári abronccsal, vagy egy túlságosan elkopott téli gumival a jeges, és havas utakon a gumi féktávolsága akár a duplájára is nőhet. A megfelelő minőséggel, és állapottal rendelkező gumiabroncs tehát elengedhetetlen a zord időjárási viszonyok között, éppen ezért, ha az eddig használt téli gumink már nincs jó állapotban, haladéktalanul vásároljunk egy új téli abroncsot.
Mikor van szükségünk téli gumiabroncsra?
Hatalmas tévhit, mégis sokan komolyan veszik, hogy téli gumira csak akkor van szükségünk, amikor már fagypont alá süllyed a hőmérséklet, és leesett az első hó. Amíg ez nem történik meg, addig nyugodtan használhatjuk a nyári gumiabroncsainkat.
Ez természetesen nem igaz! A téli szettet minden esetben fel kell szerelni akkor, ha a nappali átlaghőmérséklet már nem éri el a 7 Celsiusfokot.
7 fok alatt ugyanis a nyári gumi rideggé és merevvé válhat használat során, egy ilyen gumiszerkezet pedig nem képes olyan teljesítményt nyújtani, mint a melegebb, szárazabb hónapokban. A téli gumik éppen ezért erre a speciális, szélsőséges időjárásra lettek kifejlesztve, ennek köszönhetően remek a vízelvezető képességük, kiváló a tapadásuk még nedves, jeges, vagy akár havas útfelületeken is.
Vannak dolgok, amikor tényleg érdemes lehet spórolni, de ez nem igaz akkor, ha ezzel a saját épségünket kockáztatjuk. Egy újabb gyakori tévhit a téli gumikkal való spórolás, hiszen sokan úgy gondolják, hogy ha egy garnitúrával vezetünk egész évben, akkor azzal pénzt tudunk megspórolni, hiszen nem vesszük meg külön a nyári, és külön a téli gumit. Ám ez hatalmas tévedés, ugyanis, ha például nyáron is fennmaradnak az autónk kerekeink a téli gumiabroncsok, akkor azok nagyon hamar elkopnak, és elhasználódnak, hiszen nem arra lettek kifejlesztve, hogy azok a felforrósodott aszfaltnak ellen tudjanak állni. Így hosszútávon ennek a taktikázásnak az lesz az eredménye, hogy az újonnan vásárolt abroncsunkat még egy éven át sem fogjuk tudni használni.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!