Műszaki vizsga? Ezekre érdemes figyelni!
Már nem azt a korszakot éljük, amikor fű, fa, virág gond nélkül átmegy a műszaki vizsgán, feltéve, ha a verda legalább gurulni képes. Ennek, mint mindennek, megvan a kétoldali tábora, de az észérveket nézve a helyes tendencia ez. Fő a mások és magunk biztonsága!
A műszaki vizsga egyszerű dolognak tűnhet, főként szakavatatlanok számára. A meglepetés akkor jön, amikor a vizsgán elhasal a szeretett autónk és nem értjük, miért. Hiszen gond nélkül használtuk nap mint nap, és semmit sem vettünk észre abból, amire hivatkozva végül megbuktatták.
Fontos információ, hogy a koronavírus-járvány kapcsán a kormány rendeletben hosszabbította meg a lejáró hivatalos okmányok, köztük a műszaki vizsga érvényességét. Ez a moratórium 2022 nyarán jár le, amikor is a vizsgáztató helyeken rendkívüli rohamra lehet számítani. Az ezzel kapcsolatos részletes tudnivalókat cikkünk végén olvashatod!
Ezen felül még sok kérdés felmerülhet a vizsgát illetően:
- kezdve a vizsga menetével,
- a vizsga díjazásával,
- érvényességével és a vizsga feltételeivel.
Haladjunk sorjában!
MŰSZAKI VIZSGA ÉRVÉNYESSÉGE:
- Új autó esetén 4 évig érvényes.
- Használt autók esetében 2 évig érvényes.
- Muzeális (OT) minősített autó esetén az érvényességi idő 5 év.
- Jelentősebb átalakítás esetén újabb műszaki vizsga szükséges, például vonóhorog felszerelésekor.
MŰSZAKI VIZSGA ÁRA:
A műszaki vizsga ára központilag meghatározott díj, így fölösleges jobb ajánlatot keresni.
Kategória |
Ár (Ft) |
Személygépkocsi (M1) |
16.290 |
Személygépkocsi 4x4 |
20.390 |
Teherautó 3,5T alatt |
17.090 |
Teherautó 3,5T alatt, 4x4 |
21.190 |
Motorkerékpár |
4.360 |
Utánfutó (O1) |
10.730 |
A fenti, hatósági árak csak a műszaki vizsgáztatás díjára vonatkoznak. Az egyes vizsgáztató helyeken ezen felül többletszolgáltatásokat is igénybe vehetünk (pl. előzetes átvizsgálás, biztosítási ügyintézés stb.). Ezek ára a felsorolt összegekhez pluszban adódik hozzá.
MŰSZAKI VIZSGÁHOZ SZÜKSÉGES OKMÁNYOK:
A vizsgáztatást kérvényező személy lehet magán- vagy jogi személy, illetve a kérvényező meghatalmazottja. Utóbbi esetben meghatalmazásra is szükség van.
A szükséges dokumentumok magánszemélyek esetében:
- Személyi igazolvány
- Lakcímkártya
- Forgalmi engedély
- Meghatalmazás (ha szerviz vagy nem a tulaj/üzembentartó kérvényezi)
- Érvényes kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (csekkszelvény vagy a biztosító által küldött igazolás)
A műszaki vizsgához szükséges okmányok jogi személyek esetében:
- Cégkivonat
- Aláírási címpéldány
- Forgalmi engedély
- Meghatalmazás (ha szerviz vagy nem a tulaj/üzembentartó kérvényezi)
- Érvényes KGFB (csekkszelvény vagy a biztosító által küldött igazolás)
MŰSZAKI VIZSGA FELTÉTELEI:
Az előbb leírtak alapján az egyik legfontosabb tényező a jármű megfelelő műszaki állapota és felkészültsége a vizsgára. Természetesen nem minden hiba eredményezi a vizsga automatikus sikertelenségét. Erre vonatkozólag a jelenleg is hatályban lévő rendelet értelmében a hibák 3 fő csoportba sorolhatóak.
- Kisebb hibák: ide tartoznak a jármű biztonságát nem érintő vagy a környezetterhelését jelentősen nem befolyásoló tényezők, illetve az előírásoktól való kisebb eltérések. Ebben az esetben sikeres a vizsga, mivel ezek a tényezők nem jelentenek veszélyt a közúti forgalomra. Ilyen hiba: például az enyhén eldeformálódott ablaktörlő lapát.
- Komoly hibák: ezek azok a hiányosságok, melyek jelentős mértékben befolyásolják a jármű és a közlekedés többi résztvevőjének biztonságát, jelentős környezetterhelést generálnak, illetve az előírásoktól való jelentős mértékű eltérések. Ilyen hiba esetén két hónapra érvényes műszakit kaphat a jármű. Néhány példa: kopott féktárcsa, bizonytalanul rögzített rendszámtábla.
- Veszélyes hibák: ide sorolhatóak azon hibák, amelyek közvetlen veszélyt jelentenek, illetve amelyeknél a környezeti terhelés mértéke elfogadhatatlan, valamint azok a rendellenességek, amelyek az előírásoknak semmilyen mértékben nem felelnek meg. Már egyetlen ilyen hiba esetén is sikertelen a műszaki vizsga. Néhány példa: hiányzó vagy olvashatatlan okmányok, sérült/deformálódott/hiányzó lámpák, túl nagy holtjáték a fékpedálnál, lyukas kipufogó.
MŰSZAKI VIZSGA MENETE:
- Előzetes átvizsgálás, elővizsga: Ez a lépés nem része automatikusan a műszaki vizsgáztatásnak, jóllehet a legtöbb vizsgáztató helyen külön díjazásért igénybe vehető. Ennek során a műszaki vizsga megkezdése előtt sor kerül egy teljes körű ellenőrzése, hogy az esetlegesen fennálló kritikus hibákra fény derüljön. Ezek megoldása egy előzetes átvizsgálás keretében gyakran olcsóbb lehet az adott vizsgáztató helyen, mint utólagos javításuk.
- Emissziómérés – környezetvédelmi felülvizsgálat: Az évek elteltével és a motor kopásából adódóan csökken a befecskendezőrendszerek hatásfoka, aminek eredményeképp nem csak az autón érezhető negatív hatások jelentkeznek, hanem a károsanyag-kibocsátása is nőni fog. A vizsgálatot emisszióberendezéssel végzik.
- Műszeres lengéscsillapító mérés: Számítógépes diagnosztikai padon történik a lengéscsillapítók hatásfokának mérése. Ez a berendezés kerekenként, egyesével megmozgatja és méri a csillapítás idejét és amplitúdóját. Így megállapítható, hogy a kritikus frekvenciánál a jármű súlyának hány százaléka marad az úton.
- Műszeres fékmérés: A fék az egyik legfontosabb biztonsági elem az autón. Nem elég elindulni, tudni kell megállni is, amihez megfelelő műszaki állapotú fékrendszer szükséges. Az ellenőrzést egy számítógépes fékpadon végzik.
- Rázópados vizsgálat: A rázópad segítségével ellenőrzik a futóművet. A vizsgálat során olyan helyzetet szimulál a gép, mintha nagy terhelést kapna, így feltárulkoznak olyan esetleges hibák is, amik álló helyzetnél nem érzékelhetőek.
- Szemrevételezés: A lezáró része a vizsgának, ekkor ellenőrzik a világítást, gumit állapotát esetleges olajfolyásokat.
MŰSZAKI VIZSGA KÖVETELMÉNYRENDSZER:
- Fékek
Az első és hátsó fékek hatásfoka közt nem megengedett a túlságosan nagy eltérés. Az első kerekek közti fékerőkülönbség maximum 20% lehet. A hátsó fékek hatásfoka is ugyanolyan fontos, mint az elsőké. A hátsó kerekek fékerőkülönbsége 30% lehet maximum. A vizsga során a fék vizsgálatakor nemcsak a fékerőeltérést vizsgálják, hanem azt is, hogy mekkora pedálerőnél érjük el az adott fékhatást. - Lengéscsillapítók
Lemérik a tengelyterhelést, majd megrázzák a futóművet függőleges irányban. A rázás után vizsgálják, hogy mennyi idő alatt és milyen amplitúdóval áll vissza a kerék nyugalmi állapotba. - Alsó átvizsgálás
A vizsgálat során megemelik a gépkocsit. Ennél a pontnál a legfontosabb, hogy a gömbfejek ne lógjanak, és a futómű gumialkatrészei ne legyenek kiszakadva, elhasználódva.
- Kipufogórendszer
A teljes rendszert ellenőrzik, szivárog-e valahol a kipufogógáz. Emellett megnézik, maga a kipufogó milyen állapotban van, mennyire korrodálódott, van-e rajta lyuk stb. - Üzemanyag, hűtőrendszer és motorolaj
Megnézik, hogy a folyadékszintek megfelelőek-e, és hogy az egyes rendszerek tömítettsége kielégítő-e. Csupán minimális mértékű olajpára megengedett, azonban erős folyás vagy szivárgás esetén szintén sikertelen a vizsga. - Rendszámtábla
A rendszámnak jól olvashatónak, a rendszámtáblának megfelelően rögzítettnek és tisztának, épnek kell lennie. - Szélvédő
Az első szélvédőn nem megengedett a repedés. Javított, de nem repedt kőfelverődés elfogadott. Az üvegek fóliázásával kapcsolatban előírás, hogy a B oszlop előtti ablakoknak minimum 70%-os fényáteresztő képességgel kell rendelkezniük. Ha pótféklámpa található a hátsó üvegen, akkor az adott szakaszt ki kell vágni a szélvédőfólián. Csak jóváhagyással rendelkező fóliák megengedettek. - Karosszéria
Nem elsősorban esztétikai jellegű hibákról van szó, néhány kisebb horzsolás, karcolás vagy horpadás elfogadható. Jelentősebb, karambolból, balesetből adódó sérülések azonban nem lehetnek a jármű felületén. - Korrózió
Olyan fokú korrodált felület, amelyet kisebb erőhatással - például puszta kézzel - át lehet lyukasztani, nem lehet a járművön. Ellenkező esetben szintén sikertelen a vizsga. - Ülések, biztonsági övek, légzsákok: Minden ülésnek stabilan kell rögzülnie. Elvárt a biztonsági övek és légzsákok kifogástalan állapota és működése is.
- Műszerek, kijelzők: Gyújtás ráadásakor minden jelzőfény kigyullad, majd kialszik. A kilométeróra tökéletesen működik. A műszerfalon egyetlen hibajelző sem világíthat.
- Világítás, fény- és hangjelző berendezések: Minden lámpának kifogástalanul kell működnie, amivel az autót felszerelték. Az esetleges kiegészítő fényforrásokra (pl. ködlámpa) is igaz ez. A kürt működését is ellenőrzik.
- Gumiabroncsok és felnik: A gumik barázdamélysége nem lehet kevesebb 1,6 mm-nél. Minden keréken elvárás az azonos méretű abroncs. Ha nem gyári alufelnik vannak a kerekeken, a műbizonylatot elkérhetik a vizsga során.
- Vonóhorog: ha van, sérülésmentesnek kell lennie, a járműben pedig lennie kell levehető vonófejnek.
- Kötelező kiegészítők: Az előírt elsősegély doboz a szükséges tartozékokkal és érvényes szavatossággal, illetve a megfelelő állapotú elakadásjelző háromszög egyaránt elvárás.
Az összes felsorolt pont sikeres teljesítése esetén már csak a forgalmi engedélyben szereplő műszaki érvényesség bejegyzése van hátra, és a műszaki vizsga sikeresen lezárult.
MŰSZAKI VIZSGA ÉRVÉNYESSÉGE A JELENLEG BEVEZETETT, ÁM HAMAROSAN LEJÁRÓ VESZÉLYHELYZETBEN
A kormány még 2020-ban, a koronavírus-járvány kapcsán a veszélyhelyzetre hivatkozva műszaki vizsga moratóriumot vezetett be. A veszélyhelyzetet és a hozzá kapcsolódó moratóriumot, illetve az emiatt lejárt okmányok érvényességét azóta többször is meghosszabbították.
A jelenleg hatályos jogi szabályozás alapján:
- a 2020. március 11. és 2020. július 3. között
- vagy 2020. november 4. és 2022. május 31. között lejárt vagy lejáró hivatalos okmány, tehát a forgalmi engedélybe bejegyzett műszaki érvényességi idő is
- 2022. június 30-ig érvényes.
Ez azt jelenti, hogy 2022. június 30-át követően már nem lehet a korábban engedélyezett moratórium alapján lejárt műszakival közlekedni. Ezért érdemes minél előbb időpontot foglalni és bejelentkezni műszaki vizsgára, hiszen a fenti határidő környékén valószínűleg rendkívüli rohamra lehet számítani a vizsgáztatást végző szervizekben.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!