Ötöst az ötösnek! – BMW 530e
2020-ban megszokhattuk, hogy az osztályzatokat online fórumokon adják, így gondolom senkit nem lep meg, hogy a Krétában javaslom, hogy a BMW a következő tárgyakból kapjon ötös osztályzatot: dizájn, kényelem, technika, presztízs. Egyedül a meghajtásra nem adnék maximális osztályzatot, de ezt be lehet tudni annak, hogy a napi autóhasználati szokásaim nem ideálisak egy plug-in hibridhez.
- Márka
- BMW
- Típus
- 530E xDrive
- Hengerűrtartalom
- 1998cm³
- Teljesítmény
- 291 LE / 214 Kw
- Teljesítmény / súlyarány
- 0.154 LE/kg - 154 LE/1t
- Üzemanyag
- PHEV /Benzin-Elektromos
- Saját tömeg
- 1895 kg
- Szállítható személyek száma
- 5
Ahogy azt több korábbi plug-in hibrid tesztemben fejtegettem, nehéz megtalálni az összehasonlításra alkalmas, hagyományos meghajtású modellt a kínálatban. Az 530e esetében is hasonló a helyzet, hiszen ebben az esetben az 520i-ben található 184 lóerős benzinmotor egészül ki egy villanymotorral. Teljesítmény alapján tehát az 530i-vel mérhető össze leginkább, hiszen a hibrid BMW 292 maximális lóerő leadására képes, addig az utóbbi 252-re. Nyomatékban is van persze különbség a hibrid javára, hiszen az 530e 420Nm maximális nyomaték leadására képes, addig a szóban forgó 530i „csupán” 350-re. A gyengébb adatok ellenére mégis ezt tekintem reális összehasonlítási alapnak, hiszen a plug-in BMW mindössze 48-55 kilométernyi távolságon képes erre (WLTP szerint). Saját tapasztalatom valamivel kevesebbet hozott hatótávolságra, 40 km felett nagyon labor körülmények kellenek ahhoz, hogy tisztán el tudjon menni az autó. Nem szabad elfelejteni, hogy egy 5-ös BMW-ben ülünk, ahol nagyságrendileg 2 másodperc alatt elfelejtjük, hogy „villanyautósként” kell viselkednünk. A hirtelen gázadások, gyorsulások és a magas átlagsebesség pedig köztudottan nem az akkumulátor barátja.
A hosszú összevetés kizárólag azért készült, hogy az ár listán szereplő 19 millió forintos kezdő árat össze tudjam vetni valamivel. Ez alapján körülbelül 2 millió forinttal kell mélyebbre a zsebünkbe nyúlni, ha egy modernebb, tisztább hajtást szeretnénk megcélozni. Általában azt mondanám, hogy ez sok, de ebben az esetben – figyelembe véve a teljes értéket – nem tartom ördögtől valónak a plusz kiadást. A zöld rendszám ad némi spórolást, hiszen nem kell befizetni különböző adókat, illetékeket és még a parkolás is ingyenes vele (rokkant helyre viszont ezzel sem lehet beállni, csak ha valódi engedéllyel rendelkezünk). Az előző megtakarításokon kívül azt az üzenetet is képviseli az alternatív hajtás, hogy gazdája elkötelezett a környezetvédelem iránt és ez talán a legfontosabb érv ezen típus választásánál.
Az elektromos csatlakozó jobb kerék fölött kapott helyet, amelyet esztétikai szempontból nem tartok a legjobbnak azóta, hogy kipróbáltam néhány VW konszern plug-in hibridet. Utóbbiakban kifejezetten ügyesen és észrevehetetlenül volt a csatlakozó elrejtve a hűtőrácsban, így nem kellett két ponton is a nyílás miatt megszakított karosszériaelemet nézni. De legyen ez a legkevesebb probléma, hiszen annak kellemetlenségével, hogy utcán tölti a járművét egy gyakorlott plug-in-es nem túl gyakran találkozik. Mélyen hiszem, hogy plug-in autót az vegyen, aki otthon tud tölteni autót. Jellemzően egy éjszaka alatt fel tud töltődni az autó a garázsban, napközben 10-20km többletért kár rohangálni, összekoszolni magunkat a koszos kábellel.
Az általunk tesztelt 530e szinte vagy talán az összes extra felszereltséget tartalmazta, amely az ötösbe rendelhető, így a belépő szinthez képest 50%-kal többe került. Gyakorlatilag, amit a mai autóknak tudnia kell, azt mindet tudott és még azon is túl. A konfiguráció esztétikailag is különlegesen szépre sikerült. Klasszikus hangulatot teremtett a sötétkék autó, krómozott ajtókeretekkel és a manapság ritkának számító, fekete betétek nélküli ezüst színű felni. Belső terében a fűthető-szellőztethető, masszázs funkcióval rendelkező fehér bőr ülés szemet gyönyörködtető látvány, azon túlmenően, hogy rendkívül kényelmes. Az anyaghasználat, elrendezés kifogástalan, mondhatni BMW-s.
Az ötös BMW tényleg hatalmas méretű, 4 centiméter híján 5 méter hosszú. Arányos, fantasztikus minőségű autó kívül és belül is. Kétség nem fér hozzá, hogy prémium. Az összes vonala olyan, amilyennek lennie kell és egyáltalán nem meglepő, ha azonnal elvarázsol valakit, aki beleül. Mivel imádom a BMW-ket, engem csak megerősített abban, hogy jó dolgokat imádok. A meghajtáson kívül kevés olyan dolgot találok, amit kritizálni lehetne. Ez utóbbiban is kizárólag annyit lehet, hogy a hatótávolság relatív kevés és a maximális teljesítményt csak akkor élvezhetjük, ha van az akkumulátorban töltöttség. Menet közben a benzinmotor észrevehető módon rá-rá tölt, de így is viszonylag gyorsan és többször előfordult, hogy kizárólag a benzinmotor hajtotta az autót. Jól megy persze úgy is, de nyilván még annyira sem, mint egy sima 520i, hiszen lényegesen, közel 300kg-al nehezebb annál. Bizony az 530e 2 tonna. Ebből 120kg az akkumulátor és további többlet a villanymotor tömege.
Környezetvédelmi szempontból nem vagyok ugyan meggyőződve, hogy ez az autó összeségében kisebb ökológiai lábnyommal bír, mint egy hagyományos benzines vagy egy hosszú utazásokra használt 520d, de mondjuk azt, hogy el akarom hinni. A CO2 kombinált adat kétségtelenül meggyőző adat ehhez. Ennél viszont sokkal izgalmasabb az 5,9mp-es gyorsulás és az érzés, ahogyan ezt végrehajtja.
Azt hiszem lehet szó cégvezetőről, vállalkozóról vagy bárkiről, aki olyan csillagzat alatt született, hogy megengedheti magának ezt az autót szerencsésnek érezheti magát. Még az autós újságíró is így érzi magát azokon a napokon, amikor ezt a valóban remek autó tesztelheti.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!