Peugeot modellek a filmvásznon 2. rész
Hiába elmaradhatatlan szereplő a legtöbb filmnek, TV-játéknak vagy sorozatnak, a stáblistákban a legritkább esetben emlékeznek meg az alkotások motorizált szereplőiről. Lássuk, milyen jelentős szerepekben láthattuk a Peugeot fontos típusait az elmúlt közel száz évben.
A két Oscar-díjjal kitüntetett Szárnyas fejvadász 2049 a legújabb, ám korántsem az egyetlen alkotás a mozi és a televízió világában, amelyben központi szerephez jutnak a francia autógyártó termékei. Lássunk most ezek közül a következő ötöst, bemutatásuk sorrendjében.
Ronin (1998, rendező: John Frankenheimer) – Peugeot 406
Egy rendkívül szövevényes történet, amelyben nincsenek jók és rosszak, amelyben folyamatosan eltolódnak a határvonalak, ahogyan a szereplők egymás iránt érzett bizalma és hűsége is. A Jean Reno és Robert de Niro főszereplésével készült, páratlan akciófilm cselekménye egy rejtélyes aktatáska körül forog, ám feledhetetlenné az autós üldözéses jelenetek tették, amelyeket a nézők és a szakma egyaránt a filmtörténelem legjobbjai között tartanak számon. Különösen izgalmas az a jelenet, amelyben de Niro egy Peugeot 406-ossal ered a női főszereplő és társai nyomába, iszonyatos pusztítást végezve a párizsi forgalomban.
Taxi (1998, rendező: Gérard Pirès) – Peugeot 406
Egyetlen film sincs, amely olyan erősen összefonódott volna a Peugeot nevével, mint a francia Taxi. Bár további négy folytatás is készült, szakmai szemmel és nézőként is az első epizód számít etalonnak. A történetet alighanem minden autórajongó ismeri: a pénzét taxisként kereső, de autóversenyzői babérokról álmodozó, a törvényt csak érintőlegesen tisztelő Daniel és az ügyefogyott rendőr, Émilien kényszerű szövetséget köt, hogy leleplezzenek egy titokzatos bankrabló bandát. Ebben egy titkos csodafegyver: a Daniel által épített, különleges átalakulásra képes Peugeot 406 is segítségükre van. A gombnyomásra versenyautóvá alakuló taxi mára fogalommá vált a nyugati popkultúrában. A későbbi epizódok alkotói igyekeztek lépést tartani a modellfejlesztéssel, és mindig az aktuális típust mutatták be a filmvásznon – az utolsó két részben így már egy Peugeot 407 száguld Marseilles utcáin.
Sztárom a párom (Notting Hill, 1999, rendező: Roger Michell) – Peugeot 406 Break
A Peugeot 406-os számos országban, így Nagy-Britanniában is a legnépszerűbb modellek között szerepelt éveken át. Teljesen hihető tehát, hogy a XX. század utolsó nagy romantikus sikerfilmjében nem egy brit típussal, hanem a francia családi kombi utódjával száguldanak London utcáin a főszereplők. Muszáj igyekezniük, hogy Will Thacker, a menthetetlenül szerencsétlen könyvkereskedő és Anna Scott, a hollywoodi díva még a film vége előtt ismét egymásra találhassanak. A filmet a közönség és a kritikusok egyaránt rendkívül jól fogadták, és még most, húsz évvel a bemutatása után is ott szerepel minden idők legsikeresebb brit vígjátékai között, amihez kétségtelenül a pazar szereposztás is hozzájárult.
Szomszédok (1987-99, rendező: Horváth Ádám) – Peugeot 205
Egy ilyen fontos összeállításból nem hagyhatjuk ki Magyarország leghíresebb (fiktív) taxisofőrjét. A Zenthe Ferenc által megformált, mindig optimista Taki bácsi ugyan csak ácsingózott egy modern nyugati autóra, Etus viszont a hatodik évad (1992) végén az ő tanácsára hallgatva vásárolta meg a Mágenheim család részére a Peugeot 205 piros alapmodelljét, 24 havi részletre, 13 százalékos kamatra. Az autó innentől rendszeresen megjelent a teleregényben, de osztott szereposztásban. A forgatásokon nem mindig ugyanazt a példányt használták ugyanis, így a rendszám sem volt mindig azonos. A vásárláskor CZV-521-esként anyakönyvezett kisautó olykor megfiatalodott (DBW-949), máskor öregebbnek láttatta magát (BJB-431, CAR-875), sőt, próbarendszámmal is képernyőre került.
Szárnyas fejvadász 2049 (2017, rendező: Denis Villeneuve) – Egy jövőbeli Peugeot modell
Minden idők egyik legfontosabb science-fiction eposzának, az írózseni Philip K. Dick regényéből filmre adaptált Szárnyas fejvadásznak a késői, ám annál méltóbb folytatása nem csak a film noir és a fantasztikum kedvelői számára bizonyult értékesnek. A jelentős részben Magyarországon forgatott mozi az automobil jövőjébe is bepillantást engedett, méghozzá a világ egyik legrégebben működő autómárkája, a Peugeot szemén keresztül. A renitens androidok elfogására kiképzett, Ryan Gosling által megformált rendőrtiszt szárnyas ajtós szolgálati kocsija nem csak három kerekén gurul: a jövő Peugeot-ja bizony már a levegőben is képes közlekedni, környezetét pedig a tetőből leválasztható drón segítségével felügyeli – bár a távoli jövőben nem ugyanazt értjük vezetőtámogatáson, mint manapság.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!