Szia Uram! Túlsúlyos szállítás nem érdekel? - Scammell Commander
A Brit Királyi Közlekedési Hadtest számára gyártott nehézgépjármű-szállító volt. Egyet az elején leszögezhetünk, ezt biztosan engedték besorolni!
Nem lettek túlságosan közismertek, de az igazi keményfiúk tudnak róla, és a hadiparban is ismertek voltak. A gyártás 1983 és 1985 között zajlott és első példányok 1984-től álltak szolgálatba. Ez idő alatt csupán 125 darabot gyártottak belőle, mivel egyetlen megrendelőjük volt, az alcímben is említett Brit Királyi Közlekedési Hadtest.
Ebből a legtöbb a Rajna brit hadseregnél, Nyugat-Németországban szolgált, és csak néhány maradt az Egyesült Királyságban. Mindkét Öböl-háborúban és a Jugoszláv háborúban is kiemelt szerepet játszottak. A brit hadsereg legfőképpen a Challenger 1 és Challenger 2 harckocsik vontatására használta.
Műszaki tartalmát tekintve igen izgalmas a konstrukció, mivel 65 tonna össztömegű, 625 lóerős, V12-es Rolls Royce turbó dízelmotorral (A Challenger 1 harckocsit ugyanez hajtja) van felszerelve. A legkomolyabb váltót, egy Allison automatát kapott. A sebessége 62km/h-ra korlátozott, mivel ezek aztán tényleg nagy súllyal közlekedtek, úgyhogy hibának helye nem lehetett. Hajtását tekintve 6x4-es, mivel nyerges vontató révén nem feltétlen szükséges a hajtott első tengely. A fülkében három vagy négy utas számára van hely, és az első üléssor mögött dupla hálófülke is található.
A 2000-es éveket követően az amerikai gyártmányú Oshkosh-ok váltották őket. Összesen 100 Commander került eladásra Jordániának és három Commander maradt Nagy-Britanniában. Sok mindent láttak és megéltek ezek a nehéz gépek és még vélhetően fognak is, mivel nem jordániai múzeum vásárolta meg őket. A britek méltán lehetnek büszkék rá, mivel valószínűleg duplán ki fogják szolgálni idejüket!Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!