Adblue adalék: minden, amit tudnod kell róla
2014-ben bevezették az EURO 6 környezetvédelmi normát, amely szigorú határt szab a dízelüzemű személygépjárművek károsanyag kibocsátásának. Az előírt károsanyag mennyiség pedig csak AdBlue adalék segítségével érhető el. Na de mi is az az AdBlue, hogyan működik és mennyi kell belőle? A cikkből mindezt megtudhatod, de szó lesz a tárolásról, szavatossági időről és a 2021-es AdBlue hiányról is.
Mi az AdBlue és hogyan működik?
Az AdBlue egy adalékanyag, amely lényegesen csökkenti a modern dízelmotorok károsanyag kibocsátását. Ez a gyakorlatban a következőt jelenti:
- A nitrogén-oxidok mennyisége az EURO 3 szabványhoz képest legalább 60%-kal csökken
- A részecskeszám mennyisége az EURO 4 szabványhoz képest mintegy 80%-kal csökken
- A kibocsátott CO2 mennyisége is akár 7%-kal csökkenhet.
Az Adblue egy környezetbarát anyag, amely 32,5% karbamidból, és 67,5% ioncserélt, demineralizált vízből áll. Az adalékot csak az újabb, úgynevezett SCR rendszerű gépjárművek esetén kell egy külön tartályba tankolni. Az SCR rendszer (vagyis szelektív katalitikus redukció rendszer) lényege, hogy a kipufogógázba fecskendezi a karbamid oldatot, amely magas, minimum 250 C°-os hőmérsékleten reakcióba lép a kipufogógáz nitrogén-oxidjaival, és ártalmatlan vízzé, valamint nitrogénné alakítja azt.
A technológia hátránya, hogy csak 250°C felett működik, ami városi forgalomban nehezen elérhető. Így az autógyártók különböző megoldásokat alkalmaznak a motor mielőbbi felmelegítésére.
Mi történik, ha kifogy az AdBlue?
A fentiekből talán már nyilvánvaló, hogy alapvetően az AdBlue nem lenne létfontosságú az autó üzemeltetéséhez, de ha nem lenne muszáj, nyilván senki sem tankolna belőle. Éppen ezért az SCR rendszerrel ellátott autók motorvezérlése csökkenti a motorteljesítményt, ha kifogy az AdBlue, de bizonyos járműveknél az is előfordulhat, hogy a rendszer a motor teljes indítását is letiltja. Ezért nagyon fontos, hogy mindig időben töltsd utána az AdBlue folyadékot!
Erről egyébként nem könnyű elfeledkezni: a rendszer folyamatosan jelzi, hogy mennyi AdBlue áll rendelkezésre, és emlékeztet az utántöltésre. Ha mégis kifogyott az AdBlue, újratöltés után a motor teljesítménye visszaáll a normálisra.
AdBlue vásárlás: mire kell figyelni?
Az AdBlue elérhető a legtöbb üzemanyag-töltőállomáson. Itt közvetlenül az autóba is tankolhatod, vagy megvásárolhatod 2-10 literes kiszerelésben. Ezen kívül nagyobb autós áruházak, illetve internetes webáruházak is forgalmazzák az adalékot.
Arra viszont figyelj, hogy kizárólag csak igazolt eredetű terméket vásárolj, licensszel rendelkező kereskedőtől, ugyanis a nem megfelelő minőségű vagy szennyezett adalék tönkreteheti az SCR rendszert óriási anyagi kárt okozva.
Az AdBlue ára
Az AdBlue ára 10 literes kiszerelés esetében valahol 6-12.000 ft között mozog. Az árak között nagy eltérések lehetnek, ezért érdemes utánanézni, hogy hol juthatsz hozzá olcsóbban. De még egyszer szeretnénk megemlíteni, hogy kizárólag igazolt eredetű terméket vásárolj - a nagyon alacsony ár gyanús lehet.
Hova kell tankolni az AdBluet?
Az AdBlue számára egy külön tartályt építenek a gépjárművekbe. A töltési pont gyakran a dízel töltési pont mellett található, általában kék sapka takarja AdBlue felirattal. Bizonyos típusú gépjárművek esetén előfordulhat, hogy a töltési pont a csomagtartóban vagy a motortérben található.
Mennyi AdBlue kell az autóba? Mekkora az AdBlue fogyasztás?
Egyszerre tetszőleges mennyiségű AdBluet tölthetsz az autóba, pont úgy, mintha rendesen tankolnál. Ugyanakkor érdemes hosszabb távra tervezni, és nagyobb mennyiséget tölteni: nagy mennyiségben ugyanis jóval alacsonyabb lehet az AdBlue ára.
Egyébként az átlag AdBlue fogyasztás kb 1-1,5 liter 100 km-ként, de természetesen ez függ az autó típusától és a használat körülményeitől.
Az AdBlue tárolása és szavatossági ideje
Az AdBlue tárolásakor a következőkre kell figyelni:
- -5 és 25°C között kell tárolni
- -10 fok alatt megfagy az adalékanyag, 30°C felett pedig egyszerűen elbomlik
- Az adalékot szigorúan napfénytől védett helyen kell tárolni
- Arra is nagyon kell figyelni, hogy szennyeződés ne kerüljön a folyadékba, ez ugyanis az SCR rendszer meghibásodásához vezethet
Az AdBlue nem minősül veszélyes anyagnak, mivel nem tűz- vagy robbanásveszélyes. Ugyanakkor erősen korrodáló hatású, belélegezve pedig irritálhatja vagy megmarhatja a légutakat.
- Ha valaki belélegezte Az AdBluet, friss levegőre kell vinni
- Szembe kerülve alaposan ki kell öblíteni 10-15 percen keresztül tiszta vízzel
- Bőrre kerülve szappanos vízzel kell lemosni
- Lenyelés esetén pedig nagyobb mennyiségű szobahőmérsékletű vizet kell inni
Az AdBlue szavatossági ideje
Az AdBlue bontatlanul 12-18 hónap szavatossági idővel rendelkezik, utána már kevésbé hatékony. A pontos szavatossági idő mindig fel van tüntetve a csomagoláson. Nem érdemes tehát nagyobb készletet felhalmozni, hiszen a folyadék nem áll el évekig.
Végül egy kis történelem: mi volt az oka az AdBlue hiánynak és miért okozott ez akkora gondot?
2021 végén óriási pánikot okozott az AdBlue hiány. A fentiek ismeretében már biztosan nem csodálkozol, hogy miért: a diesel járművek motorja tehát jóval kisebb teljesítményen működik nélküle, vagy teljesen le is tilthat.
A hiány oka a földgáz árak ugrásszerű emelkedésének köszönhető, a karbamidot ugyanis földgázból állítják elő. Az árak hirtelen az 5-szörösére emelkedtek, ezért sok gyártó nem vett fel új rendelést vagy leállította az adalék gyártását. A hiány fokozódásához természetesen nagyban hozzájárult a fogyasztók körében eluralkodó pánik és az ebből fakadó pánikvásárlás is.
Képek forrása: freepik.com
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!