Az autó eladás menete: hirdetéstől az utólagos teendőkig
Bár egyszerűnek tűnik, de az autó eladás során sok dologra oda kell figyelni. A jó hirdetés, az érdeklődők kiválasztása. Papírmunka, utólagos teendők
Az autó eladás menete: hirdetéstől az utólagos teendőkig
Autó tulajdonosként előbb-utóbb bekövetkezik az a pillanat, amikor úgy döntesz, szeretnél megválni szeretett (vagy éppen nem szeretett) járművedtől. A cikkben részletesen leírjuk, mi az autó eladás menete - a hirdetéstől kezdve egészen az utólagos teendőkig.
Az autó eladás első lépése: milyen a jó hirdetés?
Bár nyilván szeretnél minél magasabb árat kapni a járgányért, a nagyobb összeg reményében semmiképp se hallgass el hibákat vagy sérüléseket, mivel ezzel csak a saját életedet bonyolítod. Inkább az legyen a cél, hogy a hirdetésben minden fontos információ szerepeljen. Így nem kell majd a hívások, megtekintés során ezernyi kérdésre válaszolnod és könnyebben elnyerheted az érdeklődők bizalmát is. Lássuk, minek érdemes szerepelni a hirdetésben!
Az autó adatai
Kor, típus, futástörténet: ezek azok az alapinformációk, amiket minden hirdetésben kötelezően meg kell adni. Ennél azonban megadhatsz több információt is: például a rendszámot és alvázszámot. Utóbbi két adat segítségével az érdeklődők lekérdezhetik a gépjárművet, amiből máris sok információt megtudhatnak. Ráadásul bizalmat is keltesz, hiszen azt üzened vele, nincs semmi takargatnivalód.
Az autó állapota
Akár megadtad az alvázszámot, akár nem, ügyelj arra, hogy minden olyan információt tüntess fel a hirdetésben ami az alvázszám lekérdezésből megtudható. Az alku tárgyát ugyanis éppen az elhallgatott információk képezhetik. Érdemes ezen kívül egy szakszervízben átvizsgáltatni eladás előtt a járművet, hiszen egyrészt te is képbe kerülsz az autó valódi állapotát illetően, másrészt a gépjármű eladása után így sokkal nehéz bármilyen kártérítést követelni a vevőnek, ha az autó meghibásodna.
Tartozékok, kiegészítők
Nagyon fontos, hogy minden, az autóhoz járó tartozékot és kiegészítőt tüntess fel: a gyári kulcsok számát, riasztót, téli- nyárigumi szetteket, beépített kihangosítót, utólag beszerelt hifit, vagy egyéb extrákat. Ide tartozik az is, ha az autónak van szervízkönyve, vagy a javíttatásról rendelkezel számlákkal.
Fotók
A sikeres hirdetés alapfeltétele, hogy tölts fel jó minőségű fotókat a járműről. Nincs szükség szuperprofi képekre, ma már bármilyen okostelefon alkalmas lehet a feladatra. Arra viszont figyelj, hogy nappali fényben, jó megvilágítással, több szögből készíts fotókat, lehetőleg egy nagy térben, például parkolóban. Mi mindent érdemes lefotóznod?
- Az autót teljes egészében, több különböző szögből, oldalról, elölről-hátulról
- Az esztétikai hibákról, korróziós területekről készíts jól látható fotót (akár melléjük helyezve egy pénzérmét is, hogy a méret látszódjon)
- Az autó belső terét, gombok, váltó, stb állapotát
- Gumiabroncsok mélységét (itt is jól jöhet a pénzérme a gumik állapotának szemléltetésére)
- Tartozékokat, kiegészítőket
- Szervizkönyvet
- Szervizszámlákat
Az autó eladás menetének következő lépése: személyes találkozó a vevőjelölttel
A személyes találkozó megszervezése pofonegyszerűnek tűnhet, de érdemes odafigyelned bár kényes pontra.
Nem mindegy, hogy ki az érdeklődő
Egy komoly érdeklődő általában céltudatos kérdéseket tesz fel, és szeretné minél előbb megnézni a járművet. Azonban ha valaki már a telefonban próbál alkudozni, az intő jel lehet. Mint ahogy az, is ha valaki azonnal, a hirdetés felrakását követő percekben már telefonál is: ebben az esetben jó eséllyel kereskedőről van szó, akinek hirdetésfigyelő van beállítva. Amivel alapvetően nincsen semmi baj, de jó, ha tisztában vagy vele, a kereskedők nagyjából a piaci ár 80%-áért szeretnének hozzájutni a járműhöz, tehát kisebb eséllyel fogod azt az összeget megkapni, amit szeretnél.
Készülj fel az esetleges átverésekre!
Sajnos még manapság is előfordul, hogy megpróbálják csőbe húzni a gyanútlan, vagy felkészületlen eladókat. Gyakori eset például, hogy a megtekintésre 3-4 ember érkezik, és közös nyomással próbálják rávenni az eladót, hogy nyomott áron adja oda el az autót. Az is előfordul, hogy valamilyen lelki ráhatással próbálnak hatni a tulajdonosra. “Dehát nekem csak ennyi pénzem van, a vonatra is alig jutott, nagyon szükségem lenne az autóra” - és ehhez hasonlók.
Mivel az ember nyomás alatt képes rossz döntéseket hozni, jó ha előre elhatározod, mi az a minimum, amennyinél kevesebbért nem adod el a járgányt. Ha pedig azt látod, hogy a vevőjelölt többedmagával (és nem túl bizalomgerjesztő alakokkal) érkezik, jobb, ha meg sem állsz, vagy elhajtasz a helyszínről. Mivel tudod még minimalizálni az átverések kockázatát?
- A megtekintést szervezd nyilvános, relatív forgalmas parkolóba, sosem az otthonodba
- Ne hagyd egyedül a vevőjelöltet, vagy a kísérőjét az autóban, vagy az autó mellett! (Sajnos vannak olyan trükkök, pl. olajat öntenek a kipufogóba stb, amivel aztán próbálják lealkudni a kocsi árát)
- Mindig kísérővel érkezz! (Rá úgyis szükség lesz tanúként, ha meg tudsz egyezni a vevőjelölttel)
Mit vigyél magaddal a megtekintésre?
Mivel a legtöbb esetben az adásvétel a megtekintés helyszínén zajlik, ezért a következő iratokat vigyétek magatokkal:
- Az autó papírjai (törzskönyv, forgalmi)
- Személyes iratok
- Adásvételi szerződés kitöltetlenül, amelyet majd 4 példányban kell aláírni (érdemes a papír-írószer boltokban párszáz forintot kapható változatra beruházni, ez ugyanis formailag biztosan megfelelő lesz)
- Kitöltetlen átvételi elismervény
- A kísérő személyes iratai
- Esetleg az autó tartozékai, ha a helyszínen elvinnék az autót
Az autó eladás menete
Ha sikerült megegyezni a vevőjelölttel, akkor következhet a papírmunka. Amennyiben előleg vagy foglaló letételében egyeztek meg a vásárlási szándék biztosítására, akkor érdemes tudnod, mi mit jelent:
- Foglaló: mindig azt a felet kárpótolja, aki nem felelős az adásvétel meghiúsulásáért. Ha eladóként elállsz az eladástól, akkor a foglaló összegének kétszeresét kell kifizetned a vevőnek. Ha a vevő áll el, akkor a foglaló az eladónál marad
- Előleg: Ez kizárólag a vevőnek jár vissza
Fontos! Bármilyen összegről is legyen szó, írjatok róla átvételi bizonylatot!
Az adásvételi-szerződés
Nagyon fontos, hogy az adásvételi-szerződés megfeleljen a formai és tartalmi követelményeknek, különben az okmányirodában nem fogadják el. Választhatsz az internetről letölthető adásvételi szerződést, de még biztosabb a készen megvásárolható 4 példányos verzió. Arra mindenképpen figyelni kell, hogy mind a 4 példányon eredeti aláírás szerepeljen! Az adásvételi-szerződésre ezen kívül írjátok rá a jármű hibáit, illetve ha van ilyened, csatoljátok hozzá a szervizes átvizsgálásról szóló jegyzőkönyvet. Ezzel megvédheted magadat a későbbi kártérítési igényektől, ha az autó meghibásodna.
Érdemes ezen kívül a jármű átadásának pontos időpontját (percre pontosan) feljegyezni, hiszen hogyha a vevő pár perccel az átadás után belefut például egy radarba, tudd bizonyítani, hogy nem te voltál a hibás.
Az autó vételárának az összegéről készítsd mindig átvételi elismervényt, és tájékoztasd a vásárlót az átadás utáni kötelezettségeiről! (Kötelező biztosítás megkötése, tulajdonosváltás bejelentése 8 napon belül)
Mi mindent kell odaadnod a vevőnek az autó átadásakor?
- Az autó összes iratát (törzskártya, forgalmi)
- Az adásvételi-szerződés 2 példányát, plusz átvételi elismervény példánya
- Szervizkönyvet (és esetleg szervizsszámlákat)
- Kulcsokat
- Egyéb tartozékokat (téli-, nyárigumi szett stb.)
Az autó eladás utáni teendők
Bejelentési kötelezettség
Az autó eladása után az eladónak is bejelentési kötelezettsége van, amelyet 8 napon belül kell elvégeznie. Ezt lehet személyesen egy Okmányirodában, de online is Ügyfélkapun keresztül. Amennyiben ezt elmulasztod, a súlyadót és az adásvétel utáni büntetéseket rajtad fogják behajtani.
Kötelező biztosítás
Ezen kívül kérelmezni kell a biztosítónál a kötelező biztosítás megszüntetését is érdekmúlásra hivatkozva, természetesen a túlfizetés összege ilyenkor visszajár. Figyelem! A kötelező biztosításnak az eladás napjáig érvényesnek kell lennie, tehát hiába tudod, hogy el fogod adni az autót, akkor is be kell fizetni a biztosítás összegét! Ellenkező esetben fedezetlenségi díjat kell fizetned a biztosítás nélküli napokra és a bonus-malus besorolást is elveszíted.
Autópálya-matrica
Amennyiben az eladott autón éves autópálya-matrica van, ezt lehetőség van átírni egy másik, a tulajdonodban vagy közeli hozzátartozó tulajdonában álló másik járműre. Ehhez a matrica vásárlásakor kapott eredeti szelvényre, az eladást bizonyító okiratra és a másik gépjármű forgalmi engedélyére.
Összefoglalva a fentieket, érdemes tehát az autó eladására kellőképpen felkészülni, hogy biztosan a lehető legmagasabb (még reális) összeghez juss, és ne történjen túl sok bonyodalom, vagy utólagos tenni-, javítanivaló.
Képek forrása: freepik.com
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!