Használtautó-vásárlás: tippek, tudnivalók
Mire figyeljünk oda, ha használt autót veszünk? Mik lehetnek az adásvételi szerződés buktatói? Mutatjuk a részleteket!
Használtautó-vásárlás: tippek, tudnivalók, hogy ne érjenek meglepetések
A használtautó-vásárlás sokszor lutri, hiszen első ránézésre nem tudjuk megállapítani a rejtett hibákat, fogalmunk sincs, hogy hányszor volt törve a kocsi és milyen nem várt költségek várhatnak ránk. Előfordulhat olyan eset is, hogy az eladó tulajdonosnak adja ki magát, de nem az övé az autó. Mire figyeljünk oda, ha használt autót veszünk? Mik lehetnek az adásvételi szerződés buktatói? Mi a különbség ha magánszemélytől vagy kereskedőtől vásároljuk a kocsit? Cikkünkben most adunk néhány tippet, amikre mindenképpen érdemes odafigyelni.
A használtautó-vétel egyik fontos kérdése, hogy magánszemélytől vásároljunk, vagy inkább menjünk el a közeli kereskedésbe. Természetesen mindkettőnek megvannak a maga előnyei és hátrányai.
Ha például magánszemélytől veszünk kocsit, akkor olcsóbban megúszhatjuk, hiszen nem kell kifizetnünk a kereskedői jutalékot. Sok olyan autót is kifoghatunk, ahol az eladó gondosan karbantartotta, garázsban parkoltatta a járművet, ezért is szeretné maga értékesíteni, hogy jó kezekben tudja féltett autóját.
Ami a kereskedések mellett szól, hogy szigorú szabályrendszernek kell megfelelniük, és a szavatosság mellett a garancia vonatkozásában is felelősséggel tartoznak. Manapság ráadásul egy márkakereskedő nem engedheti meg magának, hogy rossz híre menjen a negatív vásárlói vélemények miatt. Ez a szempont a magánszemélyek esetében biztosan nem motivációs tényező.
És akkor most lássuk, mire érdemes figyelni használt gépjármű vásárláskor!
Használtautó-vétel magánszemélytől
Az autó vásárlás menete - mire figyelj autóvásárláskor?
A legelső lépés, hogy találd ki, hogy milyen típusú, korú és méretű autóra van szükséged és milyen árkategóriában gondolkodsz. Ha ez megvan és nagyjából tudod, hogy milyen modellek jöhetnek szóba, esetleg már konkrét autókat is kinéztél, akkor érdemes az alábbiakkal foglalkoznod:
- Mindig érdemes ellenőrizni a kiválasztott kocsi(k) valós piaci értékét!
- Járj utána, hogy hasonló paraméterekkel milyen autókat kínálnak a közeledben!
- Ismerd meg a gépjármű kártörténetét!
TIPP: A Jármű Szolgáltatási Platformon ingyen, elektronikus úton kérdezheted le az autó életútjának adatait. Fontos, hogy csak a 2019. január 1-je után történt káresemények tekinthetők meg.
Az alábbiakról kaphatsz információkat:
- Járműnyilvántartás adatai
- Származás-ellenőrzés és eredetiségvizsgálat
- Forgalomban tartás és forgalmazási korlátozás
- Műszaki állapotra vonatkozó adatok
- Futásteljesítmény adatok
- Biztosítás és kártörténet
- Ha még több információt szeretnél szerezni, akkor érdemes lehet a fizetős alvázszám lekérdezést választani
- Nézz utána, hogy a gyártó visszahívta-e korábban valamiért ezt a típust!
Mire érdemes rákérdezni a vásárláskor?
Sok fontos kérdés felmerülhet. Íme néhány, ami segíthet a választásban:
- Meddig érvényes a forgalmi engedély?
- Milyen papírokkal rendelkezik az autó?
- Van-e vezetett szervizkönyv?
- Az eladó hányadik tulajdonos?
- Volt-e töréskár?
- Milyen hibái voltak az autónak?
- Megvan-e az összes gyári kulcs?
- Milyen régiek és mennyit futottak a gumik?
- Mire kell esetlegesen figyelni az autónál?
Kérjünk állapotfelmérést és menjünk próbaútra!
Természetesen a válaszokból már sok mindent megtudunk az autóról, érdemes azonban szakértő általi állapotfelméréssel megbizonyosodni arról, hogy valóban jó vásárt csinálunk-e.
Az állapotfelmérés során megnézik:
- a gumiabroncsok állapotát
- az alvázat (pl. rozsdásodik-e)
- a fékeket
- a hűtőrendszert
- a felfüggesztést
- a lámpákat
- a szélvédőt és az üvegek állapotát
- a folyadékokat (olaj, fék, szélvédőmosó működése)
- az akkumulátort
- a karosszériát
- a vezetékeket
- motort (kiolvassák pl. a hibakódokat)
Emellett fontos, hogy gyakorlatban is kipróbáljuk az autót egy próbaúton, így választ kaphatunk arra, hogy:
- Hogy gyorsul az autó?
- Milyen a motor hangja városban, autópályán? Nincsenek-e egyéb zörejek?
- Nem jelenik-e meg valamilyen gyanús műszerfal-jelzés?
- Működik-e a klíma?
Az autót érdemes mindig nappali fényben megnézni, hogy észrevehesd az apró hibákat is. Rétegvastagság-mérő segítségével pedig az is kiderülhet, hogy sérült-e az autó.
Meg kell bizonyosodni arról is, hogy a jármű felszereltsége és állapota megfelel-e a hirdetésben feltüntetettnek. Ellenőrizzük az autó védelmi rendszerét, különösen a gyárinak meghirdetett riasztó és/vagy indításgátló eredetiségét!
Ezekről se feledkezz meg:
- vesd össze az alvázszámot és a motorszámot az okmányokban szereplő adatokkal
- ellenőrizd a törzskönyvet, hogy megegyezik a címmel és az eladó azonosítójával
- kérd el a szevizkönyvet, hogy megtudd, rendszeresen karbantartották-e az autót
- győződj meg róla, hogy valóban az autó tulajdonosával tárgyalsz
Foglaló és adásvételi szerződés
Ha az összes kérdésre választ kaptunk és gyakorlatban is minden rendben volt az autóval, akkor jöhet a vásárlás.
Ha komoly a szándék, tegyél le foglalót!
Viszonylag ritka, hogy miután megnéztük az autót, azonnal ki is fizetjük. Ennek számtalan oka lehet, például nincs nálunk annyi pénzt, hitelben gondolkodunk, de lehetnek technikai akadályai is, hogy mondjuk forgalomba kell még helyezni a járművet.
Ebben az esetben vételi szándékodat foglalóval erősítheted meg. Ez általában a vételár 10%-a, vagy konkrét összeg - pl. 50-200.000 forint - kifizetése lehet. A vételi szándékot fontos lepapírozni, amely kötelezettségvállalás mind az eladó, mind a vevő számára. Ez biztosítja, hogy a jármű nem adható el másnak.
A dokumentumban az alábbiakat kell rögzíteni:
- eladó és vevő adatai
- autó adatai
- vételár
- foglaló mértéke
- fennmaradó összeg kifizetésének dátuma
- jármű átvételének dátuma
- Amennyiben az eladó mégis másnak értékesíti a kocsit, akkor a vevőnek a foglaló kétszerese jár vissza. Ha a vásárló mégsem venné meg a járművet, nem kapja vissza a foglalót. A foglalónak azért van jelentősége még, mert ha előlegről születik megállapodás, akkor bármely fél visszalépése esetén az előleg egyszeresen jár vissza a vevőnek.
Autó adásvételi szerződés megkötése
Az adásvételi szerződés megírására akkor történik, amikor a teljes vételár kifizetésre kerül és új tulajdonosához kerül az autó.
A gépjármű adásvétel menete nagyon egyszerű! Alapszabály, hogy mindent írásban kell rögzíteni, amiben megállapodunk az előző tulajdonossal.
A használt autó adásvételi szerződés, teljes bizonyító erejű magánokirat, amelyből mindkét fél két-két példányt kap, azaz összesen négy példányban készül. Ha az indigós formanyomtatványt használjuk, minden oldalt alá kell írnia a feleknek és a két tanúnak is.
Ha valamilyen sérülése, hibája van az autónak, mindenképpen vegyük bele a szerződésbe, hogy elkerüljük a későbbi félreértéseket.
A szerződésben mindenképp szerepeljen:
- az alvázszám
- az eladási ár
- az eladás dátuma
- a vevő és az eladó neve és címe
TIPP: Még az adásvételi szerződés megkötése előtt érdemes eredetiségvizsgálatot végeztetni az autón. Ez biztosítja, hogy a kocsi nem lopott, nem körözik és az adatai megegyeznek a nyilvántartásban lévő információkkal. Ha mégis utólagosan készül, a megállapodásban ajánlott olyan kitételt tenni, hogy amennyiben a vizsgálat negatív eredményt hoz, akkor a szerződés semmisnek tekintendő. Az eredetiségvizsgálat ára a motor méretétől függően 16 000 és 20 000 forint között van. Megállapodás kérdése, hogy az eladó fizeti, vagy közösen a vevővel végeztetik.
Mire figyeljünk még az adásvételi szerződés aláírásakor?
Célszerű alaposan átolvasni a feltételeket, mert előfordulhat, hogy az eladó beleírja a szerződésbe, hogy lemondasz a szavatosságról, ebben az esetben pedig meghibásodás esetén nem fog védeni a törvény. Ellenőrizd az apróbetűs részeket is, és csak ezután írd alá, hogy meggyőződtél, minden a te érdekeid szerint került rögzítésre.
Semmiképp se menj bele olyan megállapodásba, hogy a szerződésen csak a vételár bizonyos százaléka szerepel és a többit zsebbe fizeted. A későbbiekben ugyanis, ha bármilyen probléma adódik, akkor jogilag a szerződésen szereplő összeg a mérvadó.
Átvételkor ellenőrizd az autó papírjait, tartozékait!
Az adásvételkor sorra kell vennünk, hogy minden szükséges tartozék, irat hozzánk kerüljön:
- az autó összes gyári kulcsa
- forgalmi engedély
- törzskönyv
- szervizkönyv és szervizszámlák
Forgalmi és a törzskönyv nélkül az autót sem használni, sem az okmányirodában átíratni nem lehet.
Milyen tartozékokra figyelj?
- elsősegélykészlet
- izzókészlet
- elakadásjelző háromszög
- pótkerék
- emelő
- láthatósági mellény(ek)
De ha például abban állapodtatok meg, hogy az autóhoz téligumi szettet is kapsz, akkor természetesen ezt is számba kell venni.
Kötelező biztosítás használtautó vásárlásakor
A megvásárolt autóra a vevőnek új kötelező gépjármű felelősségbiztosítást kell kötnie. Ezt arra a napra kell időzíteni, amikor az adásvétel megtörténik, hiszen csak így mehet ki a forgalomba. Biztosítás köthető személyesen, telefonon vagy online is.
Az új autó átírása
Az autóvásárlást követően a kormányablakban tudjuk átíratni az autót.
Az átíráshoz szükséges dokumentumok:
- forgalmi engedély
- törzskönyv
- adásvételi szerződés két példánya
- új kötelező biztosítás igazolása
- eredetvizsgálatot igazoló dokumentum
Ezek hiányában nem lehet átíratni a járművet.
A vevőnek 8, az eladónak 15 munkanap áll a rendelkezésére. Az átírás költségét az új törzskönyv és az új forgalmi illetékén túl az határozza meg, hogy milyen teljesítményű a motor és mennyi a korán alapuló vagyonszerzési illeték.
Mit tehetünk, ha meghibásodik a frissen vásárolt autó?
Használt autó esetében számos rejtett hiba előfordulhat, amelyet még szakértelem és kellő gondosság mellett sem veszünk észre.
Amennyiben a használt autóra jótállást vállal az eladó, akkor a meghibásodásért felelősséggel tartozik. Kivéve azt az esetet, ha bizonyítani tudja, hogy a hiba már az adásvétel után keletkezett, például a nem megfelelő használat, vagy a karbantartás elmulasztása miatt.
Abban az esetben sem felelős az eladó, ha a vásárláskor beszélt rejtett hibákról és ez rögzítésre is került.
Ha hibát tapasztalunk, azt azonnal jelezni kell az eladónak. Fontos, hogy ezt bizonyítható formában tegyük meg, pl. tértivevényes levél formájában.
Magánszemélyként 1 évünk van arra, hogy jelezzük ún. kellékszavatossági igényünket. Természetesen csak akkor tehetjük meg, ha a szerződésben erről nem mondtunk le korábban. A szavatosság az első hat hónap elteltével csakis a vevő bizonyítása révén érvényesíthető.
Ha az eladót tájékoztattuk a hibáról, de nem vállalja a felelősséget, érdemes ügyvédhez fordulni.
Mi az a rejtett hiba?
Az a hiba számít rejtettnek, ami első ránézésre nem látható. Tehát például ha meghúzzuk az autót, az szabad szemmel is jól látható. De ha tegyük fel, rozsdásodik a kocsi és ezt lefestjük, akkor már elfedjük azt a vásárló elől.
Visszavihetem a hibás autót?
Rejtett hiba esetén vásárlóként jogod van visszavinni az autót az eladónak és vissza is igényelheted a vételárat. Mind a jótállás, mind a szavatosság tekintetében megvan a szerződéstől való elállás joga.
Ez akkor is érvényes, ha a szerződésben az szerepel, hogy ‘megtekintett és kipróbált állapotban’ vetted át az autót.
Autó részletre magánszemélytől
Sokan azért választanak kereskedést a használt autó megvásárlásakor, mert azt gondolják, hogy csak ebben az esetben élhetnek a hitelfelvétel lehetőségével.
Azonban már több olyan banki hitelkonstrukció létezik, amellyel magánszemélytől vásárolt járműre is kaphatunk finanszírozást.
A vételár kialakítása, valamint az egyéb feltételek meghatározása (pl. eredetiségvizsgálat költségeinek megosztása) ebben az esetben is az eladó és a vevő dolga. A bírálathoz szükséges dokumentumokat és a kitöltött, aláírt kérelmet, valamint KHR nyilatkozatot e-mailen, faxon vagy postán lehet elküldeni a banknak, illetve a folyamat személyesen és telefonon is intézhető.
A bank, a bírálatot megelőzően az eladóval telefonon felveszi a kapcsolatot - bekéri tőle a bírálathoz és szerződéskötéshez szükséges adatokat (pl. gépjármű adatlap), valamint tájékoztatja a várható ügymenetről és az esetleges számlázással kapcsolatosan.
A bank egy díjmentes állapotfelmérést végez független műszaki partner segítségével, amihez a jármű okmányaira és mindkét kulcsának bemutatására van szükség.
Pozitív eredményű bírálat és megfelelő állapotfelmérés esetén pedig a bankfiókban kerül sor a szerződéskötésre és aláírásra az eladóval közösen.
Használtautó-vásárlás kereskedőtől
Kereskedő vagy közvetítő?
Sokan nem tudják, de egyáltalán nem mindegy, hogy autókereskedőtől vagy közvetítőtől vásárolunk.
A fő különbség, hogy míg a közvetítő csupán közreműködik az értékesítésben egy harmadik fél érdekében, addig a kereskedő valójában az autó tulajdonosa. Ez akkor fontos, ha valamilyen hiba merül fel, ebben az esetben ugyanis az eladónál lehet érvényesíteni a garanciát.
A kereskedőtől vásárlás előnyei
Az autó eladás menete nagyon hasonló, mint magánszemélyek esetében. Korábban már beszéltünk róla, hogy mennyire fontos az autó alapos átvizsgálása vásárlás előtt. A legtöbb kereskedő a márkaképviselet vagy szakszerviz segítségével állapotfelmérést készít az eladó autóról, ami óriási előny. Hihetetlen biztonságot jelent ugyanis, ha kipróbálva, valós adatokkal, a futásteljesítményt dokumentálva, a meglévő hibák korrekt feltüntetésével vásárolható meg az álom jármű. Sőt, az autókereskedő, amennyiben szükséges, segít a hitelügyintézésben is.
Az adásvételről természetesen itt is szerződés készül és a vételár kifizetéséről számlát állítanak ki. Esetleges hibák esetén a kereskedésnél ezzel sokkal könnyebb a szavatosság, garancia érvényesítése, ráadásul vásárlóként nem 1, hanem 2 évig élhetünk vele. Ez az időpont lehet ennél kevesebb is, amennyiben a szerződés rövidebb időt határoz meg, de minimum 1 év.
Ahogy a magánszemélyeknél, úgy a kereskedőknél is érvényes, hogy hiba esetén akár visszavihetjük az autót és visszakérhetjük a vételárát. Természetesen erre nem minden jelentéktelen hiba esetén nyílik mód. Azonban ha a kereskedő például nem tudja – vagy nem akarja – kicserélni, kijavítani az autót, akkor lehetőségünk van erre.
Konklúzió
Mint láthattuk, bizony jó pár dologra oda kell figyelnünk használtautó-vásárláskor. Mindig érdemes egy szakértőt magunkkal vinnünk az autó mustrára:
aki segít a műszaki állapot felmérésében,
képben van az autó tartozékaival kapcsolatban és
tud tanácsot adni az adásvételi szerződés megkötésekor is,
hogy ne érjenek bennünket kellemetlen meglepetések a későbbiekben.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!