Mi az az ISOFIX rendszer, és miért annyira biztonságos?
Az ISOFIX rendszer lényege, hogy az autóban ülő gyerekek biztonságát garantálja - méghozzá jóval hatékonyabban, mint a hagyományos gyerekülések.
Minden szülőnek a gyerekek biztonsága a legfontosabb. Az ISOFIX-es gyerekülések megjelenése új fejezetet nyitott ezen a téren, hiszen minden eddiginél eredményesebben védi őket közlekedési balesetek esetén.
Cikkünkben áttekintjük:
- az ISOFIX rögzítés eredetét,
- az ISOFIX rendszer felépítését,
- az ISOFIX gyerekülés bekötésével kapcsolatos tudnivalókat,
- és az ISOFIX rendszer előnyeit.
Arra is kitérünk, hogy a gyárilag nem ISOFIX rögzítővel felszerelt autóknál utólag beépíthető-e ez a rendszer, illetve hogy pontosan milyen típusokat szerelnek fel ISOFIX rendszerrel.
Az ISOFIX rendszer története
Az ISOFIX elnevezése a szabványok világából ismert “ISO”, és a “fix” mint rögzítés szavak összetételéből származik. Az ISO 13216 szabvány 1990-ben rögzítette az ISOFIX rendszer paramétereit. Elterjedésének újabb lökést adott, hogy 1995-től az Európa Tanács hivatalosan is engedélyezte a használatát.
A legtöbb autóipari innovációhoz hasonlóan ez is drága extraként kezdte a pályafutását, majd fokozatosan az alapfelszereltség része lett. A kétezres évek közepétől vált igazán széles körűvé az alkalmazása.
Mi az ISOFIX rendszer lényege?
Az ISOFIX rendszer legfontosabb ismérve, hogy a gyerekülés közvetlenül az autó karosszériájához erősíthető vele. Ez azt jelenti, hogy az ISOFIX-es autókban, a hátsó ülések támlájának és ülőfelületének találkozásánál két fix rögzítési pontot, úgynevezett tartókengyelt találunk. Ezek távolsága, mérete pontosan meg van szabva: átmérőjük 6 mm, távolságuk pedig 28 cm. Így bármelyik ISOFIX-es gyerekülés rögzítőkarjai tökéletesen illeszkednek hozzájuk.
A modern autók karosszériáját úgy alakították ki, hogy ütközés esetén a lehető legtöbb energiát el tudják nyelni. Ez az ISOFIX rendszer egyik legfontosabb tulajdonsága, így ugyanis magát az ülést - és a benne ülő gyermeket - jóval kisebb erőhatás éri egy baleset során.
Hogyan történik az ISOFIX gyerekülés bekötése?
Láttuk, hogy a gyerekülés ISOFIX-es rögzítése alapvetően különbözik a hagyományos gyerekülések biztonsági övvel történő rögzítésétől. Természetesen az utóbbiak is jelentős védelmet adnak, az ISOFIX hatékonyságával azonban nem veszik fel a versenyt.
Az ISOFIX-es gyerekülés csatlakoztatása ennek ellenére cseppet sem bonyolultabb, mint a hagyományos gyereküléseké. A csatlakozáshoz a gyerekülést úgy kell behelyezni, hogy a hátsó, alsó részén található rögzítőkarokat (tulajdonképpen fémkapmókat) ütközésig toljuk az autóban lévő két tartókengyelre. A ma forgalomban lévő ISOFIX ülések egy kis zöld led felvillanásával, illetve hanggal is jelzik, hogy a csatlakozás sikerült.
Mire jó az ISOFIX talp?
Főleg nagysebességű frontális ütközésnél fordulhat elő, hogy a gyerekülés az ütközési energia hatására elfordul, esetleg teljesen kicsavarodik. Az ISOFIX talp egy olyan kiegészítő, ami a jármű padlólemezén egy harmadik érintkezési pont révén is megtámasztja a gyerekülést. Így nem csak a keletkező energiatöbblet egy részét vezeti el, de azt is meggátolja, hogy a gyerekülés kicsavarodjon, esetleg kiessen a szerencsétlenül járt járműből.
Miért jobb az ISOFIX-es gyerekülés, mint a hagyományos?
Kifejezetten tárgyak rögzítésére fejlesztették ki
A hagyományos gyereküléseket biztonsági övvel rögzítjük - csakhogy az övet eredetileg nem erre, hanem az utasok védelmére találták ki. Természetesen ettől még jelentős védelmet garantálnak ezek a gyerekülések is. Mégsem lehet őket egy lapon említeni az ISOFIX rendszerrel, hiszen azt kimondottan a gyerekülések rögzítésére alkották meg.
Szinte lehetetlen helytelenül csatlakoztatni
A hagyományosan, övvel rögzített gyerekülésekkel az egyik legnagyobb gond, hogy megdöbbentően sokszor nem sikerül őket megfelelően rögzíteni. Egyes iparági statisztikák szerint, amelyeket biztosítótársaságok megbízásából készítettek, 10-ből 7 esetben (!) hibásan rögzítik ezeket az üléseket.
Ezzel szemben az ISOFIX-es gyereküléseknél, mivel a megfelelő rögzítést fény- és hangjelzés is nyugtázza, ez az arány jóval kisebb. Ugyanis mindössze az esetek 4%-ában fordul elő, hogy egy ilyen ülést helytelenül csatlakoztatnak.
Létezik utólag beépíthető ISOFIX rendszer?
Tegyük fel, hogy hozzájutsz egy ISOFIX-es gyereküléshez, de az autód nem ISOFIX-es. Ilyenkor két lehetőség van. Az egyik, hogy az ISOFIX gyerekülést hagyományosan, a hárompontos biztonsági övvel rögzíted. Ilyenkor persze nem ad akkora védelmet, mintha ISOFIX-el erősítenéd az autóba.
Kevesen tudják, de van egy másik megoldás is, ugyanis a legtöbb régebbi típusú autónál is elvégezhető az ISOFIX rendszer beszerelése utólag. Az ISOFIX utólagos kiépítéséhez általában a gyártótól rendelhetsz ISOFIX beépítő készletet. Az ISOFIX beépítő készlet univerzális is lehet, ebben az esetben több típushoz is jó, de egyes típusokhoz való készletek is elérhetőek. Ezekkel utólag is lehetséges az ISOFIX rendszer kiépítése.
Az ISOFIX rendszer beszerelése ugyanakkor inkább azoknak ajánlható, akik egyébként is előszeretettel javítgatják, tuningolják az autójukat. Akinél az autózás kizárólag a vezetésre szorítkozik, jobban jár, ha szakszervízben végezteti el az ISOFIX beszerelését.
Az ISOFIX autók listája
Az alcím kissé beugratós. Ugyanis az ISOFIX rendszer 2011-től minden, Európában forgalomba helyezett gépkocsiban kötelező. A lista tehát rendkívül hosszú, hiszen minden olyan típus és márka szerepel rajta, amelyet 2011 óta Európában forgalomba hoztak.
Az ennél régebben gyártott autók esetében is van rá esély, hogy ISOFIX rendszerrel szerelték fel őket. Ezt az autó eredeti tulajdonosa általában tudja, de az interneten is egyszerűen utána lehet nézni. Persze “fizikai vizsgálat” is lehetséges: vagyis konkrétan ki kell tapogatni, vannak-e a hátsó ülések támlájának és ülőfelületének találkozásánál ISOFIX kengyelek az autóban.
Reméljük, sikerült egy átfogó képet adunk az ISOFIX rendszerrel kapcsolatban. Bár az ISOFIX-es gyerekülés mindig drágább, mint a hagyományos, megéri az árát. Hiszen jóval nagyobb biztonságot nyújt, mint a biztonsági övvel rögzített gyerekülések.
Képek forrása: freepik.com
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!