Jogosítvány orvosi alkalmassági vizsgálat tudnivalók
A jogosítványhoz szükséges orvosi alkalmassági gyakorisága, szükséges papírok, árak. Hol lehet megcsináltatni az alkalmasságit? Ki nem kapja meg?
A jogosítványhoz szükséges orvosi alkalmassági egy olyan orvosi vizsgálat, amelynek célja, hogy kiszűrje azokat, akik valamilyen okból alkalmatlanok a járművezetésre. Az orvosi igazolás bizonyítja, hogy a járművezető továbbra is alkalmas arra, hogy biztonságosan vezessen és ne veszélyeztessen másokat. Ha az orvosi alkalmassági hiányzik, sikeres vizsga esetén sem állítható ki a jogosítvány, a vizsgálat eredményét ugyanis be kell vinni az okmányirodába a jogosítvány igénylésekor. Az orvosi vizsgálatot a jogosítvány meghosszabbításához bizonyos időközönként meg kell ismételni.
A cikkben összegyűjtöttük a legfontosabb információkat az alkalmassági vizsgálattal kapcsolatban, beleértve a legfrissebb, 2021. július 1-jén életbe lépett változtatásokat. Megtudhatod, hogy milyen gyakorisággal kell elvégezni az alkalmasságit, mire számíthatsz, mit vigyél magaddal és mindez milyen költséggel jár.
Milyen jogosítványhoz szükséges az orvosi alkalmassági vizsgálat?
Az “M” (segédmotoros kerékpár) kategórián kívül mindegyik kategóriához szükséges az orvosi alkalmassági, tehát az A és B kategóriákhoz (beleértve az összes alkategóriát, pl. A1, A korlátozott stb.), valamint a C és D kategóriákhoz is szükséges. Az utóbbi két kategória esetében egyébként szigorúbbak a feltételek és gyakrabban szükséges megismételni a vizsgálatot.
Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ha már például A kategóriához van érvényes orvosi alkalmasságid, nem kell külön a B kategória miatt is ellátogatni az orvoshoz.
Milyen orvosnál csináltathatod meg az orvosi alkalmasságit?
A 2021. július 1-jén életbe lépett rendelkezés alapján nem hivatásos sofőrök esetén a jogosítványhoz szükséges orvosi alkalmasságit elvégezheti:
- választott háziorvos
- üzemorvos
- tartózkodási hely szerinti háziorvos
- lakóhely szerinti területileg illetékes foglalkozás-egészségügyi közellátó helyi orvosa
Súlyos egészségügyi romlás esetén a fenti orvosok kérhetnek szakértői vizsgálatot.
Milyen gyakran szükséges az orvosi alkalmassági vizsgálat jogosítványhoz?
Az úgynevezett 1-es alkalmassági csoport tagjainak (A1, A, A2, A korlátozott, B1, B, BE kategóriák) a következő időközönként kell elvégezni a vizsgálatot:
- betöltött 50. életév alatt: 10 évente
- 50-60. életév között: 5 évente
- 60-70. életév között: 3 évente
- betöltött 70. életév felett: 2 évente
A 2-es alkalmassági csoport tagjainak (C, D és TR, azaz troli) pedig:
- 60 éves korig: 5 évig
- 60-70. éves korig: 2 évig érvényes az orvosi alkalmassági
Ugyanakkor indokolt esetben (valamilyen betegség, vagy érzékszervi romlás) az illetékes egészségügyi szerv gyakrabban is kérheti a vizsgálatot.
Változások a jogosítvány érvényességében 2021. július 1-től
Az új rendelkezés szerint, amely mind a hivatásos, mind a nem hivatásos sofőrökre érvényes, a következő változások léptek érvénybe a jogosítvány érvényességével kapcsolatban:
- az egészségügyi alkalmassági vizsgálat határidejének meg kell egyeznie az igénylő születési hónapjával és napjával (a gyakorlatban már egy ideje így volt)
- amennyiben az érvényességi idő előbb lejár, mint az igénylő születésnapja, akkor a határidő túlléphető a határidőt követő első születésnapig
Mi történik, ha már lejárt a jogosítványod?
Az orvosi alkalmassági elvégzése után az okmányirodában visszaadják a jogosítványodat, és kapsz egy igazolást, amivel az új okmány kiállításáig vezethetsz. Az igazolás egyébként 2 hónapig érvényes.
A koronavírus járvány okozta veszélyhelyzetben a jelenleg hatályos uniós rendelkezések alapján a lejárt jogosítvány (illetve minden más azonosító és a forgalmi engedélyben meghatározott műszaki érvényességi idő) esetében az okmány a lejárat napját követő 10 hónapig érvényes.
Tévhit, hogy ha hosszú ideje nem vezettél és lejárt a jogosítványod, újra kell vizsgázni. Csak akkor szükséges megismételni a vizsgákat, ha a jogosítvány hatóságilag került bevonásra. Ellenkező esetben csak az orvosi alkalmassági vizsgálat elvégzése szükséges. Az már másik kérdés, hogy hosszú inaktív időszak után esetleg érdemes lehet pár órát venned oktatótól a magad és a közlekedés többi résztvevője biztonságának érdekében.
Mit vigyél magaddal az orvosi alkalmasságira?
- személyi igazolványt
- lakcímkártyát
- a már meglévő jogosítványt
- szemüveget vagy kontaktlencsét
- szakorvosi véleményt, ha szükséges (erről később írunk)
Milyen vizsgálatokat végeznek az orvosi alkalmasságin?
- vérnyomás mérés
- általános egészségügyi kérdések
- szemészeti, színlátás vizsgálat, amely a C- és D kategóriánál lényegesen szigorúbb
Fontos tudnivaló, hogy bizonyos krónikus betegségek esetén szakorvosi vélemény szükséges az orvosi igazolás kiállításához.
Mikor nyilváníthatnak alkalmatlannak az orvosi vizsgálaton?
Az alkalmatlanság adódhat valamilyen betegségből, szellemi vagy testi problémából, vagy valamilyen érzékszerv romlásából. Ha például valaki rosszul lát és a látása nem javítható, nem szerezhet vezetői engedélyt. Ugyanígy kizáró ok a súlyos szívritmuszavar, az olyan cukorbetegség, ahol ismétlődő, súlyos hipoglikémia áll fent, de a súlyos alkoholbetegség és a vezetői képességeket jelentős mértékben befolyásoló gyógyszerek szedése is.
Lehet-e felülvizsgálatot kérni, ha alkalmatlannak ítéltek az orvosi alkalmasságin?
Igen, van lehetőség felülvizsgálatra, a megfelelő összeg befizetése után.
A jogosítvány orvosi alkalmassági árak
Ha megkaptad az orvosi igazolást, akkor az okmányirodába kell bevinned a következőkkel együtt:
- személyi igazolvány
- lejárt jogosítvány
- jogosítvány ügyintézés díja (befizethető csekken vagy az okmányirodában)
Jogosítvány orvosi alkalmassági vizsgálat - összegzés
A jogosítvány kiállításához és meghosszabbításához tehát feltétlenül szükséges az orvosi alkalmassági. A vizsgálatra feltétlenül vidd magaddal a megfelelő iratokat és a szemüvegedet, valamint a vizsgálat díját is tartsd magadnál. Ha pedig készen van az orvosi igazolás, már csak magaddal kell vinned az okmányirodába a jogosítvány igénylésekor.
Jó egészséget és balesetmentes közlekedést kívánunk!
Képek forrása: freepik.com
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!