P-rendszám: ki igényelheti és mikor használható?
Ki igényelheti a P-rendszámot? Kell-e rá kötelező biztosítás? A használat feltételei. Lehet vele külföldön autózni? Legális a P-rendszám bérlés?
P-rendszám: ki igényelheti és mikor használható?
Pár évvel ezelőtt még gyakran lehetett találkozni az utakon P-rendszámos autókkal, zömmel luxus autókkal. Ma már a jelenség sokkal ritkább, ami nem csoda: a rendőrség és a NAV igencsak rászállt a P-rendszám illegális használatára. Mi is tehát a P-rendszám, ki igényelheti és meddig legális a használata? Körbejártuk a témát.
Mi a P-rendszám?
A P-rendszám, azaz próbarendszám egy olyan speciális rendszám típus, amely a még nem forgalomba helyezett vagy ideiglenesen a forgalomból kivont járművek esetében használható, például tesztelés, próbaút, műszaki vizsga, vagy a szervízbe szállítás erejéig. A P-rendszámot magánszemélyként nem használhatod, a cégek, egyéni vállalkozások esetében is tevékenységi körhöz kötött az alkalmazása.
A P-rendszám igénylése
A 326/2011 (XII.28) Kormányrendelet 70§ 1. bekezdése alapján kizárólag gépjármű gyártásával, kereskedelmével illetve javítással foglalkozó vállalkozások és intézmények igényelhetik a P-rendszámot:
Főtevékenységként:
- Személygépjármű- és könnyűgépjármű kereskedelemmel (TEÁOR 4511)
- Gépjárműjavítás- és karbantartás (TEÁOR 4520)
- Egyéb gépjármű kereskedelem (TEÁOR 4519)
A TEÁOR 4520 Gépjárműjavítás- és karbantartás melléktevékenységgel rendelkezők is igényelhetik bizonyos feltételek mellett a P-rendszámot.
Hogyan zajlik a P-rendszám igénylés?
A P-rendszám igénylése a Kormányablakban történik. A következő dokumentumok szükségesek hozzá:
- Igazolás, hogy az igénylő valóban jogosult a P-rendszám kiváltására: ez lehet működési engedély, cégkivonat, vállalkozási igazolás
- 3 hónapnál nem régebbi hitelesített cégkivonat
- Eredeti ügyvédi szárazbélyegzővel vagy közjegyző által hitelesített aláírási címpéldány
- Kötelező biztosítás befizetését igazoló dokumentum
- Kitöltött kérelem a P-rendszám igénylésére vonatkozóan
Szükséges külön biztosítást kötni P-rendszám igényléséhez?
Igen, ebben az esetben is szükséges a kötelező biztosítás megkötése. Ugyanakkor itt a kötelező biztosítás nem autóhoz, hanem a rendszámhoz kötött. A biztosítás éves díját pedig egy összegben előre, egy teljes évre kell befizetni, meglétét a befizetési igazolással lehet igazolni.
A P-rendszám használata
A P-rendszámot csak bizonyos feltételekkel lehet használni, éppen ebből szokott adódni a legtöbb probléma. A jogszerűtlen használatból pedig akár komoly helyszíni bírság, vagy akár a P-rendszám bevonása is következhet. Mutatjuk, mire kell figyelni!
Ki és milyen célból használhatja a P-rendszámot?
A P-rendszámot csak a forgalomban tartási engedély jogosultja használhatja, illetve az a személy, aki vele valamilyen munkavégzésre irányuló jogviszonyban áll. Autókereskedő esetén a vevőjelölt is vezetheti az autót, de csak akkor, ha a P-rendszám használatának jogosultja is az autóban ül.
A P-rendszám használatakor minden esetben úgynevezett indítási naplót kell vezetni, amelyben szerepel a gépjármű alvázszáma, a sofőr adatai, az indulás és érkezés percre pontos dátuma és természetesen az útvonal is.
A P-rendszámmal végezhető tevékenységek:
- javítást megelőző vagy azt követő próbaút
- műszaki vizsgára történő szállítás
- szervízbe történő szállítás
TILOS a próbarendszámmal:
- személyszállítás
- teherszálítás
- vontatás
A fenti tilalmak alól bizonyos feltételekkel a közlekedési hatóság adhat felmentést.
P-rendszám bérlés: mikor legális?
Nagyon fontos, hogy a P-rendszám bérlés soha nem legális, ugyanis a rendszám nem átruházható, bérbeadható vagy eladható. Bár az interneten még a mai napig napi pár ezer forintért lehet P-rendszámot bérelni megbízási szerződéssel, egy esetleges ellenőrzés során komoly problémája adódhat nem csak a bérbeadónak, de a bérlőnek is.
P-rendszám külföldön
A P-rendszámmal ellátott gépjármű Magyarország területén a fenti feltételekkel szabadon mozgatható, ugyanakkor külföldön már nem ilyen egyértelmű a helyzet.
A Kormányrendelet szerint “P és az SP betűjelű ideiglenes rendszámtábla viszonosság vagy kétoldalú megállapodás esetében, illetve akkor jogosít más EGT-államban történő közlekedésre, ha azt az adott ország jogszabályai is lehetővé teszik.”
Mit jelent ez a gyakorlatban?
- Olaszországban a nemzeti szabályozás szerint csak az osztrák, német és san marino-i ideiglenes rendszámot fogadják el
- Ausztriában egyáltalán nem fogadják el a P-rendszámot, mivel nem konkrét autóra szól - náluk az úgynevezett Überstellungskennzeichen-t kell igényelni
Érdemes tehát mindig utánanézni az adott ország szabályainak, ugyanis ha külföldön veszik le a rendszámot, az különösen kellemetlen lehet.
Összefoglalva tehát a P-rendszám egy munkeszköznek tekinthető, amelyet csak autókereskedelemmel, autógyártással és javítással foglalkozó vállalkozások használhatnak, ők is szigorú feltételek mellett. P-rendszámot legálisan nem lehet bárbeadni, úgyhogy ha ilyen hirdetéssel találkozol, mindig legyél tudatában, hogy valamilyen ügyeskedés áll a háttérben. És sajnos nem csak a bérbeadó, de a sokszor gyanútlan bérlő is rosszul járhat: főleg külföldön, ha még a rendszámot is leveszik az autójáról.
Ha pedig kereskedő, autószerelő vagy és ezért jogosult a P-rendszám használatára, mindig tartsd magadnál a szükséges iratokat és vezesd pontosan az indítási naplót, hogy elkerüld az esetleges problémákat az ellenőrzésnél.
Jó autózást kívánunk!
Képek forrása: saját szerk.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!