A rétegvastagság mérő használata, működése, értékek. Megéri?
A rétegvastagság mérők fajtái, árak alakulása. Milyet válassz magánemberként? A festékvastagság mérők használata, működése, kapott értékek értelmezése.
A rétegvastagság mérő a használtautó vásárlók jó barátja. Ez a remek kis műszer ugyanis képes megállapítani a nyers lemezre felhordott lakkréteg vastagságát. A kapott értékből pedig máris lehet következtetni arra, hogy vajon a hirdetett jármű tényleg törésmentes-e, vagy ha nem is az, akkor mennyire szakszerűen lett elkészítve a javítás.
A cikkből megtudhatod, hogy hogyan működik a réteg mérő, hogyan és (nagyon fontos!) hol használd, de áttekintjük a különböző fajtákat is, valamint segítünk értelmezni a kapott értékeket. Végül megvizsgáljuk, hogy mi befolyásolja a rétegvastagság mérő árát és érdemes-e beruházni egy ilyen eszközre.
Mi az a rétegvastagság mérő?
A köznyelv nevezi festékvastagság mérőnek, festékmérőnek, vagy hogy ne maradjon ki semmi: festék rétegvastagság mérőnek is. Sok elnevezés, de a lényeg egy: a rétegvastagságmérő képes megmérni, hogy az adott munkadarabot milyen vastagságú lakkréteg fedi. Mindezt mikronban, azaz ezredmilliméterben.
Míg a gyári festékréteg gyártótól függően kb 80-120 mikron vastagságú, minden további festékréteg körülbelül 100 mikront tesz ki. A kapott érték tehát jó indikátora annak, hogy lett-e javítva az adott karosszéria elem, és ha igen mennyire volt nagy a sérülés és mennyire volt szakszerű a javítás.
A rétegvastagság mérő működése és fajtái
A rétegvastagság mérésére alkalmazott mérőfejek különböznek, mind az alkalmazott technológiájukban, mind természetesen az árukban.
A rétegvastagság mérők fajtái:
- Mágneses technológiával működő rétegvastagság mérők (mágnesezhető azaz ferromágneses fémeken található festékréteget tudják mérni)
- Örvényáramos mérőfejes műszerek (nem mágnesezhető fémeket borító festékréteget tudják mérni pl. aluminium, réz)
- Kombinált eszközök (mindkét technológiát tudják, és lehet váltogatni köztük)
- Ultrahangos eszközök (ezek már a nem fémes, nem vezető felületeket is tudják mérni)
A rétegvastagság mérők működése
Kalibrált rugós mágneses festékmérők
A legegyszerűbb mágneses festékvastagság mérők működése borzasztóan egyszerű. Egy relatív erős mágnest kell a mérendő felületre rácuppantani, majd egy kalibrált rugó ellenében lassan addig húzni, amíg a mágnes el nem válik a fém felülettől. Az eszköz a leválasztáshoz szükséges erő nagyságából következtet a festékréteg vastagságára, amely egy skálán jelenik meg. Ilyenkor mindig azt az értéket kell nézni, amit a leválasztáskor mutatott a skála.
Ezek a rétegvastagságmérők egészen kedvező áron elérhetőek, és nagyon egyszerű a használatuk (nem kell kalibrálni stb.) Ugyanakkor nem mérnek túl pontosan, akár a munkadarab anyagösszetétele, de a mérési pozíció is befolyásolhatja az eredményt. Ettől függetlenül jó választás lehet, ha csak pár évente vásárolsz autót.
Elektronikus kombinált rétegvastagság mérők
Elektronikus festékrétegmérőből létezik csak mágneses és csak örvényáramos is, de ma már a piacon leginkább mindkét technológiával ellátott, kombinált műszerek vannak. Ezek az eszközök egy LCD kijelzővel vannak ellátva és akár sötétben is remekül használhatóak.
A festékmérő bevetése előtt mindenképpen el kell végezned a kalibrálást, amelyhez a csomagolásban mágnesezhető és nem mágnesezhető fém és hitelesített vastagságú műanyaglapokat találsz. A rétegvastagság mérők kalibrálása nem túl nehéz feladat, mindössze pár pillanatot vesz igénybe. Ezután pedig nincs más hátra, csak oda kell érinteni a műszer fejét a mérni kívánt felülethez.
A komolyabb eszközök akár képesek az adatokat számítógépre is átküldeni, statisztikát készíteni, vagy eltárolni a kapott értékeket, hobbi felhasználásnál maximum az utóbbira lehet igény.
Mitől függ a rétegvastagság mérők ára?
A rétegvastagság mérők ára a következőképp alakul:
- A kalibrált rugós eszközök már tízezres nagyságrendű összegekért elérhetőek
- Kombinált elektronikus eszközök már léteznek a húszezres kategóriában is. Nem érdemes a legolcsóbbat megvenni, de olyan 25-30.000 forint körül magánhasználatra már kiváló műszert vásárolhatsz.
- Bár a kínai kombinált rétegvastagság mérők már 5-10-000 forint körül elérhetőek, a tapasztalat azt mutatja, hogy ezeket nagyon gyakran (akár pár mérés után) újra kell kalibrálni, ami autóvásárlás közben eléggé kényelmetlen tud lenni
- A profi eszközök 50.000 forinttól kezdődnek és akár félmilliós nagyságrendet is elérhetnek
A rétegvastagság mérő használata
A rétegvastagság mérők használata pofonegyszerűnek tűnik, és az is, de azért van néhány szabály és tipp, amire érdemes odafigyelned. Lássuk a legfontosabbakat
Lehetőleg NE a műanyagelemeket mérd!
Igen vicces látvány, amikor az egyszeri autóvásárló kezében a több tízezres eszközzel lehajol a műanyag lökhárítóhöz és buzgón méregetni kezdi. Ezt elkerülendő, érdemes utánanézni, hogy melyik elem műanyag, mert bizonyos típusoknál érhetnek meglepetések. De annak is, hogy melyik elem alumínium (nem mágneses fém) és melyik vasöntvény (mágneses fém).
Elsősorban az elemek széleit nézd!
Az elemek széleihez sokkal nehezebb hozzáférni és kikalapálni, javítani, ezért érdemes elsősorban ezek széleit mérni, mert ott lesznek a vastagabb lakkrétegek, amik a sérülésre utalnak. A sárvédők, sárvédőélek javítása különösen nehéz, mivel vissza van peremezve a lemez, tehát itt veheted legkönnyebben észre, ha javítva volt a karosszéria. Természetesen a karosszéria elemek külső része mellett érdemes a belső területeket is mérni.
Nyisd fel a motorháztetőt is!
A karosszéria vizsgálatánál fontos, hogy nézz bele a motortérbe is. Itt a következő dolgokat nézd meg szabad szemmel:
- Épek-e a párhuzamos lemezszélek?
- Látod-e az eredeti ponthegesztéseket, például a zárhíd ponthegesztéseit?
- Látod-e a gyári tömítőpasztát?
A belső terek festékréteg mérésénél viszont figyelembe kell venni, hogy lényegesen vékonyabb a gyári festékréteg, mivel ez a terület nincs kitéve a külső környezeti hatásoknak. Itt az eredeti réteg körülbelül 30 mikron körül van.
Idősebb autóknál ne hagyd ki a tipikus korrodálási pontokat!
Idősebb autóknál fontos, hogy a leggyakoribb korrodálási pontokat is ellenőrizd, mivel az elkorrodálódott területet szeretik egy kis glett és vasoxid por keverékével eltűntetni, majd csillogó lakkréteggel fedni. Érdemes utánanézni az adott típusra jellemző korrodálási területeknek, a sárvédőívek, küszöbök és az oszlopok alja minden autónál gyenge pontot jelentenek.
A kapott értékek értelmezése
Azt már említettük, hogy a gyári festékréteg valahol 80-150 mikron között mozog. Ez alól azonban kivételt képeznek azon területek, például a küszöbök és sárvédők peremei, ahová alvázvédő, kőfelverődésgátló anyag lett fújva. Ezeken a területeken lényegesen nagyobb lehet a rétegvastagság.
Minden új festékréteg körülbelül 100-120 mikronnal növeli a lakkréteg vastagságát. Ugyanakkor előfordulhat az is, hogy valaki (az autó értékének megőrzése érdekében) törés után új karosszériaelemeket szereltet be, vagy teljesen eltávolítja a gyári festékréteget. Utóbbi esetben sokan úgy vélik, hogy az nem is jó, ha az utólag fújt lakkréteg vastagsága megegyezik a gyárival, ugyanis műhelyben fényezett autónál ez a réteg nem tud kellően tartós lenni.
Mit tegyél, ha egy kicsit vastagabb festékréteget mérsz?
Persze törésmentesnek hirdetett járműnél nem szép dolog, ha elhallgatják a sérüléseket, de egy kisebb és főleg szakszerűen végzett javítás azért nem a világvége. Ha kis területen mondjuk 200-250 mikronnyi festékvastagságot mérsz, az akár elfogadható is lehet, de még a 300 mikron sem vészes. Ez mindössze annyit jelent, hogy a töltőalapozó nagyobb vastagságban került a felületre.
A lényeg: nem az a baj, ha egy kicsit törve volt a jármű, hanem az, ha össze lett gányolva.
Megéri-e beruházni a rétegvastagság mérőre?
A válasz elég egyszerű: igen. Egy magánembernek szánt 20-30 ezer forintos műszer azonnal behozza az árát, ha a törésmentesnek vélt autóról kiderül, hogy úgy támogatták vissza az élők sorába.
Végül egy utolsó gondolat. A használtautó vásárlás egy eléggé összetett feladat, tehát ne csak a rétegmérő által jelzett értékekre hagyatkozz! Attól, hogy törésmentes az autó, még kitaposhatták a belét, illetve egy kisebb javításokkal ellátott kocsi még lehet kifogástalan állapotban.
Képek forrása: freepik.com
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!