Tetőkárpit javítás menete, árak. Érdemes-e otthon belevágni?
Mitől lóg a tetőkárpit? A tetőkárpit javítás menete, nehézségek. Mitől függ a művelet ára? Érdemes-e nekiállni házilag a visszaragasztásnak, cserének?
Sajnos igen gyakori jelenség, hogy a tetőkárpit az idő múlásával elenged, belóg az utastérbe. Ez, azon kívül, hogy nem túl esztétikus látvány, még balesetveszélyes is. Erre jelent megoldást a tetőkárpit javítás, amellyel a megfáradt tetőkárpitot szinte újjá lehet varázsolni. A cikkből megtudhatod, hogy:
- miből áll a tetőkárpit és miért válhat szükségessé a javítás
- mi a tetőkárpit javítás menete és mik lehetnek az esetleges nehézségek
- milyen tetőkárpit anyagok léteznek
- mi befolyásolja az árakat
- mire számíthatsz, ha a tetőkárpit javítását házilag szeretéd elvégezni
Mikor szükséges a tetőkárpit javítás?
A modernebb autók esetén a tetőkárpit általában egy pár miliméteres szivacsból és az arra felhordott szövetanyagból áll, amelyet a szivacsos oldalával ragasztanak a tetőtálcára. Sajnos, ahogy a szivacsos laminált szövet az idők során magába szívja a párát, illetve ahogy az autó teteje felől folyamatos hőhatás éri a napsütésnek köszönhetőn, a szivacs szerkezete megvátozik, elporlad. Ennek köszönhetően a szövet belóg az utastérbe, ami nem csak igen ronda, de még veszélyes is.
Profi tetőkárpit javítással foglalkozó szakember viszonylag rövid idő alatt és alacsony áron tudja orvosolni a problémát - az eredmény pedig újszerű, nem marad el a gyári állapottól. Természetesen van lehetőség a jármű márkaszervizben történő javíttatására is, már ha nem probléma a 2-3 szoros ár.
A tetőkárpit javítás menete
A tetőkárpit javítása nem ördöngösség, de megfelelő tapasztalat és célszerszámok mindenképpen szükségesek hozzá, ha igazán szép és tartós végeredményt szeretnél. Éppen ezért, ha a cél az eredeti állapot visszaállítása, akkor mindenképpen érdemes szakembert felkeresni. A tetőkárpit javítás menete a következő:
- A tetőkárpit kiemelése
- A kárpit eltávolítása és speciális oldószerekkel a maradék szivacs letakarítása
- A tetőlemez érdesítése a jobb tapadás miatt
- Az új tetőkárpit előkészítése, a szivacsos oldal befújása speciális ragasztóval, szórópisztoly segítségével
- Kb. 24 óra száradási idő
- Visszaragasztás - itt a kisebb vájatokba, hajlatokba speciális szerszámokkal lehet szépen illeszteni a kárpitot
A tetőkárpit javítása mindössze 2-3 napot vesz igénybe, tehát ennél hosszabb időre nem kell megválnod az autótól.
Bár a fenti folyamat nem tűnik túl bonyolultnak, autó típustól függően előfordulhatnak kisebb nehézségek:
- Gyakori probléma, hogy a tetőlemez leszedésekor a patentok eltörnek, aminek a kicserélése extra költséget jelenthet - autó típustól függően egy patent a párszáz forintos tételtől sajnos a 4-5000 forintos tételig is rúghat
- Plusz költséget jelenthet, ha a gumikéderek a szétszereléskor elszakadnak és pótolni kell őket
- Bizonyos típusoknál extra bonyolult a tetőkárpit leszerelése - jó példa erre a BMW 5GT és a BMW X6, ahol a műveletet sokszor csak a szélvédő kivágásával lehet kivitelezni - sajnos ez a költségeken is meglátszik
Tetőkárpit anyagok - óriási a választék
Ma már rengeteg, a gyárival megegegyező minőségű tetőkárpit anyag elérhető. Így minden autótípushoz lehetséges a színben, mintázatban tökéletesen passzoló tetőkárpit kiválasztása. A tetőkárpit anyagok már eleve szivaccsal együtt elérhetőek.
Textilből rendkívül széles színskála áll rendelkezésre, ugyanez igaz a mintázatokra. Persze ha valami szuperigényeset szeretnél, akkor kérhetsz marhabőrt is - ma már remek minőségű, kifezetten tetőkárpit céljára készített import marhabőrök léteznek. Vagy csalhatsz is egy kicsit - a modern műbőrök tulajdonságaiban már megegyeznek az igazi bőrével, de ápolni nem kell őket és a költségeken is spórolhatsz.
Mi befolyásolja a tetőkárpit javítás árakat?
A tetőkárpit javítása általában pár tízezer forint, de van olyan extrém eset (lásd fenti BMW X6-os példa), amikor a javítás végül hatszámjegyű összegre jön ki. Mitől függnek az árak?
- Az autó típusától (a szerelés bonyolultsága + típushibák)
- A választott tetőkárpit anyag minőségétől
- A feladat bonyolultságától - például 4 ajtós autóknál gyakran szükséges a szélvédő kivágása
Mielőtt tehát belevágnál a műveletbe, hívd fel a kárpitost, aki már a típus alapján hozzávetőleges ajánlatot tud adni. Személyesen az árajánlat kiadása általában nem vesz többet igénybe pár percnél.
Tetőkárpit javítás, tetőkárpit visszaragasztás házilag - érdemes-e nekiállni?
Kezdjünk a tetőkárpit visszaragasztással!
Ha az eredeti tetőkárpitot szeretnéd átmenetileg megjavítani, ne kezdd el leszedni a tetőlemezt - használj inkább valamilyen szegecset, kapcsot, hogy átmenetileg orvosold a problémát. Az eredmény nem lesz túl esztétikus, ugyanakkor nem kell vele sokat vesződnöd sem.
Sok lelkes autós esik abba a hibába, hogy nekiáll valamilyen barkácsboltban kapható ragasztóval visszaügyeskedni az elengedett kárpitot. Az eredmény meglehetősen igénytelen lesz a keletkező foltok miatt, és hosszú élettartamra sem kell számítani. Hiába ragasztod ugyanis meg ahol elengedett, a szivacs jó eséllyel már máshol is ramaty állapotban van, így a többi terület is előbb-utóbb lógni fog majd.
Tetőkárpit javítás házilag
Ha elolvastad a tetőkárpit javítás részt, akkor már van fogalmad arról, hogy mire számíthatsz a kárpit cseréje esetén. A hozzávalókat te magad is beszerezheted, speciális, spray-s kiszerelésű tetőkárpit ragasztót is szerezhetsz be. Szóval neki lehet állni a munkának, de tapasztalat és célszerszámok híján a végeredmény nem fogja elérni a gyári minőséget. Rosszabb esetben az is előfordulhat, hogy kárt teszel a tetőlemezben, ezt tehát érdemes mérlegelni.
Mint ahogy azt is, hogy bár a tetőkárpit javítás otthon sokkal olcsóbban fog kijönni, mint a szakembernél, ez egészen addig tart, amíg nem számolod a befektetett munkaórákat. Arról mindenesetre mindenképpen tájékozódj, hogy a te autód típusánál mennyire bonyolult ez a művelet.
Ti kérdeztétek: megvehetem-e az autót, ha lóg a tetőkárpit?
Végezetül pedig szeretnénk egy gyakori kérdést megválaszolni: érdemes-e azt az autót megvásárolni, amiben már láthatóan rossz állapotú a tetőkárpit.
(A még nem lógó tetőkárpittal rendelkező autót egyébként úgy lehet ellenőrizni, hogy a kárpitot megnyomkodod az ujjaddal, és ha azonnal kirúgja magát, akkor még minden rendben van. Ha a szivacsnak több idő kell, mire eltűnik a mélyedés, akkor várhatóan hamarosan lógni fog a kárpit.)
Mivel a lógó tetőkárpit a laikus vásárlónak igen ijesztő, az autókereskedők jó része inkább megcsináltatja azt eladás előtt. Ha nem, akkor valószínűleg problémás típusról van szó. Éppen ezért lógó tetőkárpit esetén mindenképp hívj fel egy szakembert, aki tud tanácsot adni.
Összefoglalva tehát a tetőkárpit javítás nem túl drága, nem tart túl hosszú ideig és minőségi változást tud okozni az autó belső terében. Házilag inkább csak az ideiglenes visszatűzés ajánlott, tetőkárpit visszaragasztása pedig nem túl célravezető. A házilag történő csere csak bizonyos típusoknál elvégezhető, de ha gyári megjelenést szeretnél, akkor valószínűleg jobban jársz, ha elviszed a járgányt szakemberhez.
Képek forrása: youtube.com
tetőkárpit javítás, tetőkárpit autó tetőkárpit tetőkárpit anyag tetőkárpit ragasztó tetőkárpit visszaragasztás tetőkárpit javítás otthon autókárpit javítás házilag autó tetőkárpit javítás tetőkárpit ragasztás tetőkárpit javítás házilag autó tetőkárpit javítás házilag
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!