Zöld rendszám kisokos: minden fontos infó egy helyen
Egyre több zöld rendszámmal találkozni országszerte, nem is csoda, hiszen amellett, hogy egyre inkább hódít a környezettudatos szemlélet, a különleges hatósági jelzés számos jogosultságot biztosít tulajdonosának.
- Mit kell tudni a zöld rendszámról?
- Ki és hogyan igényelheti?
- Csak elektromos autók vagy a hibridek is jogosultak rá?
- Milyen előnyöket biztosít?
Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat.
Mi az a zöld rendszám és mire jó?
Zöld rendszámot ma Magyarországon a környezetkímélő, részben vagy egészben elektromos meghajtású járművek kaphatnak. A megkülönböztetéssel a jogalkotóknak az volt a célja, hogy a lehető legkönnyebben tudják ellenőrizni a zöld rendszámhoz kapcsolódó jogosultságokat.
Hazánkban 2016-ban vezették be a zöld rendszámot, használatának részleteit a 326/2011. (XII. 28.) Korm. rendelet tartalmazza.
Nézzük is meg a legfontosabb szabályokat!
Ki kaphat zöld rendszámot?
A jogszabály szerint zöld színnel megkülönböztetett rendszámot kaphat az az autó, amely:
- zéró emissziós, tisztán elektromos hajtású
- belső égésű motorral rendelkezik, de 25 vagy 50 km megtételére alkalmas tisztán elektromos üzemben
Sokszor merül fel a kérdés, hogy hibrid autók is kaphatnak-e zöld rendszámot? Nos, a fentiek alapján azok a plug-in hibridek is jogosultak rá, amelyek megfelelnek a fenti feltételeknek.
És hogy maradjunk még picit a törvényi szabályozásnál, fontos ismerni a 6/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet I. fejezet 2. paragrafus 6. pontját, amely az elektromos gépkocsit definiálja:
a) a tisztán elektromos gépkocsi, amelynek a hajtáslánca legalább egy elektromos energiatároló eszközt, elektromos áram átalakító egységet, és olyan elektromos gépet tartalmaz, amely a gépkocsi meghajtására szolgáló tárolt elektromos energiát mechanikai energiává alakítja és a gépkocsi meghajtásához más erőforrással nem rendelkezik (5E környezetvédelmi osztály);
b) a külső töltésű hibrid elektromos gépkocsi (plug-in hibrid gépkocsi), amely gyári kialakítása szerint rendelkezik olyan csatlakozóval és áramátalakítóval, ami lehetővé teszi az elektromos energiatárolójának külső elektromos energiaforrásból történő feltöltését, elektromos üzemben a hatótávolsága – az ENSZ-EGB 101. számú előírás szerint mérve – legalább 25 km (5P környezetvédelmi osztály);
c) a növelt hatótávolságú hibrid elektromos gépkocsi, amely a b) pontban foglaltaknak megfelel és hatótávolsága tisztán elektromos hajtással legalább 50 km (5N környezetvédelmi osztály).
Ugyanezen rendelet 8-as pontja meghatározza a nulla emissziós autó fogalmát is, vagyis:
az a gépkocsi, amely rendeltetésszerű használata során nem bocsát ki az e rendeletben szabályozott légszennyező anyagot (5Z környezetvédelmi osztály).
Milyen autók kaphatnak zöld rendszámot?
Hogy egy kicsit megkönnyítsük a dolgodat és ne szegjék kedvedet a paragrafusok, a teljesség igénye nélkül lássuk, a zöld rendszámos autók listáját!
Teljesen elektromos autók
- Nissan LEAF
- Tesla Model S
- Tesla Model X
- Tesla Model 3
- Tesla Roadster
- Citroën c-Zero
- Peugeot iOn
- Mitsubishi i-MIEV
- Renault Zoe
- Renault Fluance ZE
- Volkswagen e-UP
- Volkswagen e-Golf
- Kia Soul EV
- BMW i3 BEV
Külső energiaforrásból feltölthető, csak elektromos üzemben 25 km megtételére képes plug-in hibridek
- Toyota Prius PHEV
- Volkswagen GTE
- Volkswagen Passat GTE
- Mitsubishi Outlander PHEV
- Audi A3 e-Tron
- Opel Ampera
- Chevrolet Volt
- Volvo XC90 T8
- BMW i8
Hatótávnövelő belsőégésű motorral felszerelt, de akkumulátorról elektromos üzemben legalább 50 km megtételére képes elektromos autó
BMW i3 REX
A zöld rendszám előnyei
A zöld rendszámos autók bár kicsit drágábbak, számos olyan előnnyel rendelkeznek, melyek miatt sokszorosan megtérülnek mind anyagilag, mind fenntarthatóság szempontjából.
Környezettudatosság
Zöld autó vásárlásával csökkenthető a helyi károsanyag-kibocsátás. Egy 2020-as, az Egyesült Királyságban készített jelentés szerint, az európai elektromos járművek átlagosan harmad annyi széndioxidot bocsátanak ki, mint a belsőégésű motorok.
Ingyenes parkolás
A zöld rendszám parkolás szempontjából nagyon vonzó, hiszen az ország nagy részén ingyenesen tartózkodást tesz lehetővé. Mindezt a fővárosban és a vidéki városokban is önkormányzati rendeletek szabályoznak.
Mivel nincs egységes szabályozás az országban, ezért érdemes utánajárni a helyi határozatoknak, hiszen 2022-től például Ajkán, Siófokon és Szentendrén is szigorítottak és megszűnt a kedvezmény.
Budapesten jelenleg minden kerületben érvényes az ingyenes parkolás, azonban itt is van egy-két kivétel, például a Normafa fizetős parkolója, valamint a XI. kerületi Alíz utcában sem mentesülünk a fizetés alól.
Jó hír viszont, hogy a zöld rendszám olyan különösen védett övezetekbe is ingyenes behajtást biztosít, mint például a Budai Vár, de nem kell fizetni parkolásért például a Citadellánál sem.
Sokat spórolhatunk
A zöld rendszámú autók elsőre drágák, hosszú távon viszont rendkívül költségkímélők.
Gondolj csak bele, hogy egy hagyományos autó esetében mennyi benzint égetsz el a mindennapos dugóban! Az elektromos autóknál azonban ez egyáltalán nem probléma.
Sok cég már saját elektromos töltőállomással rendelkezik, ahol könnyedén tölthetjük a kocsit, de sok egyéb töltési lehetőség is adott országszerte, például benzinkutakon, vagy akár otthon is költéghatékony lehet, ha például napelemes rendszerünk van.
És ami a legjobb, hogy rengeteg adót és illetéket spórolhatunk!
Teljesítményadó
Zöld rendszámmal jelenleg 0 forint a gépjárműadót, ami évente jelentős költségkímélést jelent
Regisztrációs adó
Míg a a hagyományos belső égésű motorú autók esetén akár több százezer forint is lehet a regisztrációs adó, addig ez zöld autók esetén 0 Ft.
Átírási illeték
Jó hír, hogy az átírásért sem kell fizetni zöld rendszámmal rendelkező autó esetén.
Cégautóadó
Ha zöld céges autónk van, mentesülünk a cégautóadó alól is. Sőt, lízingeléssel az e-autó ÁFA-ja is visszaigényelhető és a céges autónak lízingelt elektromos autó is részt vehet az állami támogatási pályázatban.
És egy tévhit, amit nem árt tisztázni
Tévesen előnyként szokták említeni, hogy zöld rendszámmal a buszsávban is bátran közlekedhetünk. Bár rengeteg helyen leírták és elhangzott ez a kijelentés, azonban a KRESZT-t egyelőre nem módosították, így az elektromos autók és a plug-in hibridek számára is tilos a buszsáv használata.
Hogyan igényelhetek zöld rendszámot?
Zöld rendszámot elsősorban a 2015. nyara előtt forgalomba helyezett, valamint a külföldről behozott autókra lehet kérvényezni, melyek zöld rendszámra jogosultak, jelenleg azonban hagyományos rendszámuk van.
A 2015. ősze után Magyarországon forgalomba helyezett autókat ez a legtöbb esetben nem érinti, hiszen már rendelkeznek ezzel a rendszámmal, ha jogosultak rá.
És akkor most nézzük meg a pontos teendőket!
Első lépés - Szemle a Nemzeti Közlekedési Hatóságnál (NKH)
A feltételeknek való megfelelést a gyártók által kiállított típusbizonyítvány alapján fogadja el a Nemzeti Közlekedési Hatóság, ahová zöld rendszám igénylése előtt el kell vinnünk az autót.
NKH-nál az alábbi dokumentumokat fogják kérni:
- forgalmi
- a biztosítás érvényességét igazoló lap
- cég tulajdonos esetén:
- 30 napnál nem régebbi cégkivonat (elegendő kinyomtatni az elektronikus cégjegyzékből, de legyen rajta a fejlécben a nyomtatás dátuma)
- aláírási címpéldány (másolatot is elfogadnak)
- nem céges aláíró ügyintéző esetén két tanúval ellátott meghatalmazás
A szemlén lefotózzák az autót és Műszaki Vizsgálati Bizonyítványt állítanak ki. Amit érdemes tudni, hogy ha nem megfelelő a jármű műszaki állapota (pl. kopottak a gumik, hibát jelez a fedélzeti számítógép), akkor nem fogjuk megkapni az igazolást, ezért érdemes úgy készülni, mintha műszaki vizsgára mennénk.
Mennyibe kerül a szemle az NKH-nál?
A műszaki szemlét 1770 Ft-ért végzik.
Második lépés - Okmányiroda
A rendszámcsere bármelyik okmányirodában intézhető, azonban célszerű előre jelezni, hogy milyen ügyben érkezel és megkérdezni, hogy van-e raktáron zöld rendszám.
Mit vigyél magaddal az Okmányirodába?
- régi rendszámodat
- mindent, amit az NKH-ban is kértek
- az NKH által kiadott dokumentumokat
Mennyibe kerül az Okmányirodában az ügyintézés?
Az új forgalmi engedély díja 6000 Ft, az új rendszámért pedig 8500 Ft-ot kell fizetned. A díjakat helyben, kártyával vagy csekken is kiegyenlítheted.
Harmadik lépés - Bejelentések
Mivel a legtöbb esetben változik a rendszám, fontos, hogy gondoskodj a megfelelő szervekhez, szolgáltatókhoz történő bejelentésről. Lehetőség van egyébként a korábbi rendszám igénylésére is - 12.300 Ft-os felár ellenében - , ebben az esetben ez a lépés megspórolható.
Hol érdemes jelezni a változást?
- biztosító (kötelező biztosítás, casco)
- lízingelő bank
- önkormányzat (teljesítményadó)
- autópálya matrica cseréje
- behajtási engedélyeket kiadó szerv
- töltő regisztráció
2022-es adatok: emelkedik a zöld rendszámok száma
Bár egyre több zöld rendszámmal találkozni az országban, mégsem számít általánosnak, noha az elmúlt 4 évben jelentősen emelkedett a számuk. 2022. márciusában közel 48.000 zöld rendszámú autó futott a magyar utakon.
Ebből tisztán elektromos majdnem 25.000 volt, míg hatótávnövelő elektromosból 14.500 darab és plug-in hibridből csaknem 8500 rótta a kilométereket. Egyéb zéró kibocsátású autóból pedig 3 darab volt az országban.
Néhány további érdekesség a színes rendszámokról
Nemcsak a zöld rendszámok egyediek, hanem vannak például sárga, kék és piros rendszámok is. Nézzünk most pár magyar rendszám különlegességet!
Kék rendszám
A kék alapon fehér karakterekkel készülő, DT betűvel kezdődő diplomata rendszámot a Magyarországon működő diplomáciai és konzuli képviseletek, valamint nemzetközi szervezetek és ezek nemzetközi szerződés alapján mentességet élvező tagjai és családtagjaik járművein használják.
Sárga rendszám
Ezeket talán mindenki ismeri, hiszen a taxisok és fuvarozók autóin tűnik fel.
Piros rendszám
Talán kevésbé köztudott, de a piros rendszámot az úgynevezett lassú járművekre adják ki.
Összefoglalás
A zöld rendszámú autó mindenképpen jó választás, ha fontos számunkra a környezetvédelem és szeretnénk költséghatékony megoldást a fosszilis energiaforrások alternatívájaként. Ráadásul rengeteg pénzt spórolhatunk akár a parkolással, akár azzal, hogy nem égetjük a dugóban feleslegesen az üzemanyagot, emellett számos adó- és illetékkedvezményben is részesülünk.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!